motorun sıcaklık derecesini belirten gösterge.

ibre, 80-90 derece arasında duruyorsa kafi.
120'yi geçerse aracı sağa çekiniz.
normali 90 olan ve sıcak havalarda 90'ı biraz aşabilen ancak sabit kalmaz ve sürekli artarsa motorun su kaynattığına delalettir.
Arabanızda su olup olmadığını anlamanızı sağlayan başka bir göstergedir.
Eğer arabanızda su yoksa 120"ye kadar dayanabilir.
genellikle 50 ile 130 derece skalasını gösteren düzenek.

arabayı yeni çalıştırdığınızda radyatörü açmadan evvel 50 dereceyi geçmesi beklenir. çünkü ibre henüz harekete geçmemişse soğuk üfleyebilir, ekstra üşümeye ne gerek var.
göstergeler arasında en göz ardı edilen ama arada bir göz ucuyla kontrol etmekte fayda olan hede.

siz fark edebilin diye belli bir seviyeye geldikten sonra uyarı sinyalini çakar sistem. eğer hala durumu fark etmediyseniz ve özellikle de yüksek devirli kullanıyorsanız, sıcaklık daha da artar ve yeni model otomobillerde otomatik kapanma sistemi devreye girer. aksi halde motor yanar.
arada bir bakar olun bu göstergeye.
Piste çıkan kişilerin sürekli gözlemledikleri gösterge. Pistte araba ile sürekli viraj döndüğünüzden dolayı yeterli soğuma sağlanamaz ve hararetin yükselmesine sebep olur.
Motorun değil de soğutma sıvısının sıcaklığını gösteren ibredir. Hava soğutmalı araçlarda bulunmadığı gibi opel corsa gibi nereden ne çalsak denilen modellerin bazılarında da bulunmaz. Sık sık bakmakta fayda vardır. Hatta aracı soğuk çalıştırdıktan sonra kaç km de ne kadar yükseldiğini takip etmeniz motorun sağlığını ölçmenize yarayan çok kolay bir ölçümleme cihazıdır. Dediğim kontrolü ortalama hava sıcaklığına göre değerlendirmelisiniz. Sizin de bildiğiniz gibi yazın ve kışın tepkisi farklı olacaktır. Araç harareti her zamankinden hızlı yükseliyorsa yağlama soğutma sistemlerinde sorun olduğuna işaret ettiği gibi segmanlarınızın ömrünü tamamlayıp yağ yakmaya başladığını, subab zamanlamasının kaymaya başladığını vs çok şeyi haber verir. Yani erken teşhis yapmanızda çok fayda sağlar.
hyundai getz de olmayan zagazingo dur.
2012 octavia da 110 dereceye çıkması normalmiş demişlerdi servisinde.
Ayrıca Peugeot un çoğu modelinde olmayan şey
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri