İlk kez bu sabah ferrari takımı tarafından test edilmeye başlanan, formula 1 araçlarındaki baş koruma sistemi.

Kokpitin üzerinden çatal gibi 2'ye ayrılmış bir parça koyarak bütün f1 tarihindeki en rezalet olaya imza atacakları kesin. Kaldı ki bu kadar sıkıntılı ve heyecansız dönemler yaşayan formula 1'e heyecan getirileceği yerde böyle saçma işler yapmak kimin aklına geliyor da uygulamaya koyuluyor anlamış değilim.

Edit (ekleme): son gelen haberler doğrultusunda aracın parmak arası terliğe benzediği apaçık ortada. Geçmiş olsun.
Önce egzoz sesleri, şimdi de tasarım. Her geçen yıl daha da kötüye giden bir durum söz konusu. Bu tabii ki gerekliydi, pilotların güvenliği en önemlisi ama ne bileyim alışmak zaman alacak.
Son yıllarda yapılmış olan en mantıklı geliştirmedir. Pilotları korumak için takla barı uzun zamandır kullanılıyordu ama bu yeterli değildi. Ön üst kısımdan gelen darbelere çok açık bir durumdaydılar, bu yüzden bu yeni geliştirme ile çok daha güvenli yarışlar izleyeceğiz.
ilginç bir şekilde görüş açısında sorun yaşanmayan kokpit türüdür. zira pilotların gözünden şu şekilde görünmektedir.
şimdilik fotoğrafları piyasada dolanan prototipi mercedes tarafından üretilmiştir.
ancak sezon öncesinde en çok ferrari tarafından düşük hızlarda test edilmiştir. en çok test eden isim kimi raikkonen bir sorun olmadığını dile getirmiştir. parmak arasında benzemeyen bir başka yorumunu da red bull ekibi yapmıştır. daha çok bir rüzgar kalkanına benzeyen tasarımda kasnak kullanılmazken, sistem iki sütun üzerine inşa edilmiştir.

2017 yılında fia tarafından zorunlu hale getirilmesi bekleniyor. bana kalırsa önce bu denenecek, eğer olumlu sonuç alınırsa birkaç yıl içinde hem daha güvenli olduğu için hem de aerodinamiği artıracağı için kapalı kokpit uygulamasına geçilecek.
jenson button'a göre takım arkadaşı,fernando alonso'nun durumunda değişiklik yaratmayacak olan parçadır.
alonso geçtiğimiz hafta 2016 avustralya grand prix'de korkunç bir kaza geçirmiş ve sağ kurtulmayı başarmıştı. button'a göre halo kokpit olsa da durum aynen böyle olacakmış.

--- spoiler ---
“kazadan sonra otomobilinden hızlı şekilde çıkmadı. otomobil tersine dönmesindense başımıza bir şeylerin çarpması daha tehlikeli.
bunun olacağını zannetmiyorum, bu yüzden halo sisteminin gelişmesini destekliyorum. eğer halo olsaydı hakemlerin otomobili çevirip fernando’yu dışarı almaları biraz daha uzun sürerdi."
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri