avrupa'nın üretim üssü olmamıza rağmen pastadaki payımızı koruyamayarak sürekli gerilediğimiz sınıf.

geçen yıl otomotiv pazarında bir rekor kırarak 1 milyon sınırını aştık. başrolde ise otomobil satışları var. hemen hemen yerli bütün üretici firmalarımız hafif ticari sınıfı üzerine çalışırken, payları %25'lerde kaldı. ki avrupa'ya ihraç etmekle övündüğümüz hafif ticarilerin iç pazardaki satış payı 10 yıl önce %40'lardaydı.

bu büyük düşüşün arkasında ise yine araç kiralama, filo kiralama gibi nedenler yatıyor. kiralama şirketlerinin tercihi otomobiller. sektör büyüdükçe alınan yeni otomobil sayısı artıyor ve hafif ticari sınıfına darbe olarak geri dönüyor.

çözümün filo şirketlerine hafif ticari alımının önünün açılması olarak görülüyor. taşımacılık yapan şirketlerin bile kiralık araçların faydalarından yararlanmak için otomobillere döndüğü konuşuluyor. hafif ticariyi satın almak zorunda kaldıklarından bu külfetin altına girmekten çekiniyorlar ve binek araçlara kayarak kayıtsız ve belgesiz şekilde taşımacılık yapıyorlar.

hafif ticarilerin kiralanmaya başlanması hem üretim sektörün canlanmasını sağlayacak, hem de ihtiyaç duyan şirketlerin rahatlamasına. win-win durumu.
tümünü gör
ilgili galeri