Ülkemizi ve cari açık mevzusunu direkt olarak ilgilendiren düşme. Sebebine gelince, hafif ticari araçların %60'ı türk üretimi. Yani satamadığınız hafif ticari yerine satılan ithal bir otomobil direk cari açık olarak bize girmekte.

Son 10 yılda bu pazarın %10 küçüldüğünden bahsedilmekte ki bu oran çok ciddi bir oran. Sebeplerini araştıran kişilerin bu sorunun sebebi olarak filo kiralamayı işaret etmişler.

Bilindiği üzere hafif ticari otomobiller filo kiralamaya dahil değil, o avantajlardan da yararlanamıyorlar. Bu sebepten dolayı ticari araç yerine insanlar gidip renault clio symbol gibi düşük maliyetli otomobiller alıyorlar.

Bir an önce gerekli düzenlemelerin yapılıp, hafif ticarilerin önünün açılması gerektiğini düşünüyorum.
trafikte bolca gördüğümüz ancak satışları düştüğü söylenen araç sınıfı. belki de kullanım alışkanlıklarından dolayı hep gözümüze battığından algıda seçicilik yapıyorum.
türkiye'de sadece fiat, ford ve volkswagen'in pastayı bölüştüğü pazardaki düşüş. diğer markaların satış rakamları komik düzeyde.
artık aileler dobla connect veya berlingo almayı bıraktı son zamanlarda mpv tarzı araçları trafikte bolca görmeye başladım , bence hafif ticarilerin artık daha güvenli ve donanımlı olaması ile fiyatlarının yükselip mpv sınıfının fiyatlarına yaklaşması ve insanların ben niye ticari araca bineyim 5-10 bin lira daha veririm binek alırım demesi ve eskiden ticari diye geçen corsa fiesta palio gibi araçların artık üretilmemesi şimdi onların yerini station clio ve symbol ler aldı bence iyi oldu bi ara etrafta doblodan başka araba yoktu :)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri