Literatürde Lcv olarak geçen otomobil.

Özellikle kobi'lerin çok sık kullandıkları otomobildir. 4 çeşidi vardır:

1) Car drived van
2) pick up
3) Orta boy van
4) Tam boy van
Yollarda abuk sabuk hareketleri en çok yapan kesim.

Nerede makas atan, nerede laf atan genellikle hafif ticarinin içinde oluyor.
hele arka camında osmanlı tuğrası varsa, arkanıza bakmadan kaçmanız gereken araç tipi.
yollarda en çok görebileceğiniz örnekleri şunlardır:

(bkz: fiat doblo)
(bkz: volkswagen caddy)
(bkz: ford tourneo connect)
avrupa'nın üretim üssü olmamıza rağmen pastadaki payımızı koruyamayarak sürekli gerilediğimiz sınıf.

geçen yıl otomotiv pazarında bir rekor kırarak 1 milyon sınırını aştık. başrolde ise otomobil satışları var. hemen hemen yerli bütün üretici firmalarımız hafif ticari sınıfı üzerine çalışırken, payları %25'lerde kaldı. ki avrupa'ya ihraç etmekle övündüğümüz hafif ticarilerin iç pazardaki satış payı 10 yıl önce %40'lardaydı.

bu büyük düşüşün arkasında ise yine araç kiralama, filo kiralama gibi nedenler yatıyor. kiralama şirketlerinin tercihi otomobiller. sektör büyüdükçe alınan yeni otomobil sayısı artıyor ve hafif ticari sınıfına darbe olarak geri dönüyor.

çözümün filo şirketlerine hafif ticari alımının önünün açılması olarak görülüyor. taşımacılık yapan şirketlerin bile kiralık araçların faydalarından yararlanmak için otomobillere döndüğü konuşuluyor. hafif ticariyi satın almak zorunda kaldıklarından bu külfetin altına girmekten çekiniyorlar ve binek araçlara kayarak kayıtsız ve belgesiz şekilde taşımacılık yapıyorlar.

hafif ticarilerin kiralanmaya başlanması hem üretim sektörün canlanmasını sağlayacak, hem de ihtiyaç duyan şirketlerin rahatlamasına. win-win durumu.
oldukça kullanışlı olmasına rağmen pek rağbet görmeyen sınıf. özellikle taksi olarak sırf bu araçların kullanılması taraftarıyım.
Yollardaki terörün başlıca sebebi olan araç. Anlıyorum, para kazanmak için bütün günlerini trafikte geçiriyorlar, zor iş buna lafım yok, ama! bu çileyi çekerken belli başlı kurallara uymak zorunda olduklarından hiç haberleri yok, olsa da umurlarında değil. magandalık, çakallık hep bu beyfendilerde.
ülkemizdeki eniştelerin aile aracı kavramıdır. Pikniğe,memlekete giderken bol bagaj hacmi yüksek tavan ile tercih sebebi olsa da saçmalıktır. MPV neden sevemiyoruz anlamış değilim
Yazilimliysa kendilerini yaris pilotu sanan insanlarin kullandigi araclardandir
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri