toyota ae86'nun lakabıdır, Japonca'da '86' anlamına gelmektedir. Çok hafif olması ve arkadan çekiş olması ile bir anda bir sürü fan elde etmiştir. Popülerliğinin büyük bir kısmını
initial d'ye borçludur.
Her duyduğumda aklıma çocukluğumu getiren japonca tabir.
drift king nam-ı diğer keiichi tsuchiya ustanın meşhur arabası.
İnitial d'nin efsanevi aracı. Takumi Fujiwara tarafından kullanılan Trueno versiyonu açılıp kapanan farlara sahiptir. Bir de Levin versiyonu bulunmaktadır.
Japonların erişilebilir spor araba sınıfının efsaneleşmiş örneklerinden birisidir. Bir tonun altındaki ağırlığı, 50/50 ağırlık dağılımı, rijit gövdesi ve atmosferik çift egzantrikli 4A-GE motoru hem caddede hem de motorsporlarında saygı duyulan otomobiller arasında olmasına en büyük sebeplerdir.

Ralliden binek otomobil pist yarışlarına kadar motorsporlarında döneminin başarılı otomobillerinden olmasının yanında selefi olan sonraki iki nesil Corolla'ları madara etmeye devam etmiştir. Hatta Avrupa'da bile şampiyonlukları vardır.

Coupé (daha rijit bir şasi olduğu söylenir) ve hatchback olarak iki gövde seçeneğine sahip olan hachi roku ön yüz tasarımına göre levin ve trueno (bkz: Açılır kapanır farlar) adıyla satılmıştır.
Japonca 86 demek olan kelime . Temelde bir corolla olan Toyota ae86nın lakabıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri