yarış esnasında olağandışı bir durum oluşunca piste giren araçtır.

pistte bulunan ilk aracın önüne geçerek yarışı yavaşlatır. bu sırada kurallara göre hiçbir yarışçı bir diğerini veya güvenlik aracını geçemez. pistteki güvenlik önlemleri yeniden sağlanınca, güvenlik aracı pisti terk eder ve yarış kaldığı yerden devam eder.
yarış liderleri tarafından -doğal olarak- hiç hazzedilmeyen araçtır.

zira herkesi geçmiş arayı açmış, basıp gitmişken piste giren güvenlik aracı herkesi yavaşlatır. en az 1 tur pistte kalır. bu sırada bütün araçlar tespih gibi dip dibe dizilirler. güvenlik aracı pistten ayrıldığında yarış adeta yeniden başlar.
yarış liderinin o ana kadar gösterdiği performans da çöpe gitmiş olur.
Arada sırada hata yapıp saçmalayabilen araçtır.

Youtube linki ile bu videolara ulaşabilirsiniz.
Otomobil firmalarının temelde reklam ögesi olarak kullanmayı tercih ettikleri araçlar. Yarış temposunu pistin güvenliği sağlanana kadar düşürmekle sorumludur. Aynı zamanda bu tempoyu yarış araçlarının soğumasını engelleyecek kadar da yüksek tutması gerekir. Bu yüzden F1, moto gp gibi klasmanının zirvesindeki yarışlarda hızlı otomobiller tercih edilir.

Amerika için (bkz: pace car)
Geri kalanlar için (bkz: safety car)
bu yılın sonundan itibaren motogp'de bmw'nin m2 modeliyle üsteleneceği görevdir.

10 haftadır montaj sürecinde olan araç nihayet tamamlandı. alpine beyazı adı verilen bir gövde rengine sahip araç ön tampon altı ızgaralı olacak. dışındaki son detay ise michelin cup lastikler. içeride ise led tavan aydınlatması ile m performans süspansiyon sistemi ve karbon-seramik frenler olacakmış.
karizmatik araç. herkesi peşine takıyorsun. en önde gövde gösterisi yapıyorsun resmen. tüm gözler senin üzerinde oluyor.
f1 tarihinde ilk güvenlik aracı 1973'de Kanada GP'de Eppie Wietsez tarafından kullanılan bir Porsche 914dür.
Genelde mercedes benz tarafından üstlenilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri