KKTC'de, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilen, ilk yerli, elektrikli otomobildir.

Tanıtımı dün, 9 Ekim'de yapılmıştır. Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve AR-GE merkezi tarafından, 8 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkmıştır.

Günsel tamamen elektrikli bir otomobil ve söylenenlere göre 350 kilometre menzile sahip. Şasi alüminyum ve kompozit malzemeden üretilmiş. 0-100 km/s'nin 8 saniye olduğu ve 72 kW (102 bg) bir elektrikli motora sahip olduğu açıklanıyor.

Aracın bataryaları şebeke elektriğinden şarj edilebiliyor ve 7 saatte doluyor. Standart şarj ünitelerinden 2 saat, Günsel şarj istasyonlarından ise sadece 30 dakikada şarj edebiliyorsunuz.

Tasarımı tartışılır ama işe yarar bir proje olduğu su götürmez. En azından özgün, gidip birilerinin eski modellerinden arak değil. Üzerine gidilirse iş yapar...
Kıbrıs'ta bulunduğum 1 buçuk senelik süreçte dikkatimi çeken bireysel olarak her ev bireyinin ayrı bir arabaya sahip olması ve genelde ailelerde B segment araçlar kullanılıyor olmasıydı bu açıdan aracın küçük oluşu büyük artı. Ayrıca Kıbrıs'ın iki ucu arasıda 100 km civarında bu verilerle Günsel adayı baştan başa tek şarj ile gidip gelebilecek. Bu aracın kıbrıs adası için gerçekten muhteşem bir yatırım olacağına inanıyorum. Bizim yapamadığımızı, daha düşük bütçeyle başardıklarından dolayı da ayrıca bir tebriği hakettiklerini düşünüyorum.
tasarımını sevdiğim gurur duyduğum bir çalışma olmuş. Zamanında yerli otomobil diye geyikler çıktığında keşke adam gibi "arkadaşlar biz benzinli ve dizel otomobiller teknolojilerini kaçırdık! Artık tüm yerli otomobil sanayimizi geleceğe yani elektrikli otomobillere yapacağız. Bu sayede geç kalmışlığımızı telafi edeceğiz" diyen bir babayiğit çıksaydı da şu elektrikli araçlar işinde az daha hızlı ilerleseydik. Neyse keşkelerle ömür geçiyor. Bu koca yürekli insanları tebrik ediyorum. Aracın tasarımı güzel biraz daha gelişerek harika bir sedan olacağına inanıyorum. Yolunuz açık olsun.
detaylı bir haber: link
BM tarafından de facto statüsünde bulunan KKTC'nin üniversitesinde yapılmış araçtır. Bizde yapılanlardan da katbe kat güzel olmuş. umarım seri üretimine geçilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri