şili‘deki santiago metrosudur.
günde 2,5 milyon kişinin seyahat ettiği metro hattı, çok yakında büyük oranda yenilenebilir enerjiyle çalışır duruma gelecek.

şehre 650 km uzaklıkta, atacama çölünde yer alan 100 megawatt’lık güneş enerjisi sisteminden üretilen elektrik enerjisinin metro hattına aktarılması planlanıyor. bu enerji metro hattının %60'ını karşılıyor. geri kalanının %18'i de rüzgar enerjisinden karşılanacak.

güneş panelleri çölde tozla kaplanır yahu, nasıl olacak bu işler diye düşünüyorsanız düşünmeyin, zira düzenli olarak temizlik yapacak robotlar ayarlamışlar.

medeniyet be!
tamamen değil ama ihtiyacının büyük bölümünü temiz enerji ile sağlayacak metro. elektrikli otomobiller ile birlikte en sevindiğim gelişmelerden biri.
ülkemizden hiç beklenmeyecek bir haberdir. cidden hayal dahi edemezdim bunu birilerinin hesap ettiğine falan. ağzım açık okudum yazıyı.
enerjisinin %75'ini doğal yollarla karşılayacak olan metro. öyle kenarda köşede kalmış bir metro da değil. gayet şehrin can damarı konumunda olan bir ulaşım. ağlamıyorum sadece gözüme medeniyet kaçtı.
çanakkale'de rüzgar santrallerimiz mevcutken bir benzerini istanbul metrolarında da görmek istediğim gelişme.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri