Genelde katılımcıların Süperspor otomobillerle (Ferrari-Lamborghni-Porsche)iştirak ettiği organizasyon.Ne kadar yarış denebilir bilmiyorum ama olay şöyle.3000 millik bir yolu arabadan inmeden son sürat gideceksiniz tabi trafik kurallarına uyarak yani ceza ödeyerek.Otomobillerinizde sıradan olmayacak bunun için koşul olarak araçların isim yapmış olması veya otomobil tarihinde saygın bir yeri buluması gerekiyor.Daha çok ünlü diye tabir edilen tayfanın katıldığı bu organizasyona bi yerde çılgınlık diyebiliriz.
Supersportları sağa sola dağa taşa sürme eylemi gerçekleştiren oluşum.
Dedem, çok zengin eylemi bu olay. Hem arabanın canını alıyorsun, hem ceza ödüyorsun, hem de ölme ihtimalin yüksek. petrolhead adama pek yakışmayan olay.
4.800 kilometrelik bir maceradır. 1999 yılından beri gelenekselleşmiştir ve ingiltere'ye özeldir. Bol bol eleştirilir çünkü çok fazla sayıda kaza olmaktadır. 2007 yılında iki kişinin ölümü ile sonlanan kazadan sonra iyice eleştiri konusu olmuştur.
ünlü ve zenginlerin oluşturduğu bir organizasyon. normal yollarda ancak yüksek hızlarda yaklaşık 24 saat boyunca kesintisiz direksiyon sallanır. bir nevi dayanıklılık testidir. her yıl londra'dan başlayarak son durak milano, budapeşte, moskova ve hatta istanbul gibi farklı güzergahlar belirlenir.
bu sene dublin-bükreş rotasının izleneceği açıklanan ralli. kallavi bir katılım ücreti vardı, yanılmıyorsam neredeyse orta-üst bir sınıf bir araba alınabilecek para. bu yüzden tam bir zengin işi.

ayrıca abd'de new york-los angeles arası düzenlenen versiyonları da vardır.
maximillion cooper tarafından ilk olarak ortaya atılan konsept yarış. cannonball filminden esinlendiği söylenir. 24 saatten çok çok fazla sürer. hatta adamların 1 haftalık organizasyon takvimi vardır.
Avrupalı polislere ekmek kapısı olan aptal mıknatısı bir olay.
yarış, ralli isimlerinden çok şov konvoyu isminin yakıştığı organizasyon.

resmi siteleri: www.gumball3000.com/
2010 yılıydı sanırım Türkiye'ye gelen ayağında bulunmuştum. Gerçekten keyifli görünüyordu, ayrıca Aston Martin One 77, Bugatti Veyron, Spyker C8 gibi araçları görme imkanımız olmuştu.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri