Çok da gerçek olmayan önermedir.
Sebebi ise çok basit, gaza ne kadar basarsanız gaz kelebeği o kadar açılır, içeri o kadar benzin gider.
Evet güçlü arabada enjektör de yakıt pompası da büyük olduğundan daha çok benzin gönderir ama düşünülmeyen şey araba güçlü olduğu için belli bir hıza çıkabilmek için daha az gaza basmanız gerektiği.
şahsen 265 beygir renault megane rs 225 ile şehir içi - şehir dışı karışık 8.5-9 litreleri yakalayabiliyorum.
Pek sayılmaz. Buna göre 1.4fire motorlu Punto'nun oldukça az yakması gerekir dimi? Ama bagajı ağzına kadar doldurduysan ve arabada 5kişiysen pekte öyle olmuyor, uzun yolda bile 7.5 litre yakıyor hayvan. Güçsüz araba almayın, aldırmayın. Bir ingiliz otomobil programı sunucusunun da sürekli söylediği gibi POOWWWEEEER diyerek yazımı noktalıyorum.
jeremy clarkson
Bir örneği de kullandığım arabadır. 1.6tdci 90ps fiesta, 1.4 68ps den az yakmaktadır. çok kaçmaktadır.
Çok göreceli bir önermedir. Aynı hacme sahip bire bir aynı olan iki farklı motordan çok çılgın güç ve yakıt farkı çıkarılabilir. Kilit nokta subap zamanlamasıdır. Emme subabı erken açılırsa düşük devir torku artarken üst devirlerde cansız ve müsrif motor elde edilirken, emme ve egsoz subablarının birlikte açık kaldığı süre uzatıldığında üst devirlerde çok ciddi güçler üreten buna mukabil alt devirlerinde leş olan bir motor bloğunuz olur. Honda vtec, toyota da vvti teknolojisi ile bu işe kısmen çözüm bulmuştur. Olay aynı şase ve donanıma sahip aynı setuplarda iki farklı hacimde motorsa büyük hacimli motorun krank ve piston ağırlığı fazla olduğundan kendini işletmesi daha maliyetli olur ve aynı devirde daha fazla tüketir. Diğer bir deyişle günümüz teknolojisi ile 20.000 devir üzerine çıkabilen hiç bir motor bloğu hala üretilememiştir. Çünkü o devirden sonra gelen yakıt ancak pistonların ve krank milinin o devirde dönmesini ancak sağlayabilmektedir. Bu sebeple de eski çelik bloklar ve pistonlar ağır olduğu için aliminyum veya seramik bloklar kullanılıyor ve aşınmaya dayanıklı olması için de diasil kaplanıyor.
Eski r1 motorum 170-180 ile giderken 7 lt tüketime sahipken 120-130 altına düşünce 12 lt tüketimi rahat yapıyordu. Şimdi daha ekonomik olan dl650 motorum 120 ile 4,2 tüketim yaparken 170-180 bandında 8-9 lt civarında tüketebiliyor. Aynı hızlarda farklı bloklara örnek olarak verdim.
Örnek vermek gerekise bir önceki kasa seat leon cupra ve yeni seat leon cupra 280'i verebileceğim kıyas. İkiside aynı motor ünitesine sahip gibi görünür ama aynı yolda cruise control'de bile aralarında yakıt tüketimi olarak 1.5 litre oynar. Yenisi yakıt tüketimi açısından çok daha cimridir. Ayrıca aslan besliyorsan ne yediğine bakmayacaksın aga der konuyu kilitlerim.
Yeni gelişen teknoloji muhendislik ile böyle bir seyin dogrulugu pek kalmadi .
%90 olarak doğru bulduğum başlıktır.
Atalarımızın güzel bir lafı vardır;
(bkz: Aslan besleyen yemini düşünmez)
'Yavaş giden arabalara binip az yakacağına, az binerim ama hızlı gider çok yakar kardeşim' dediğim önerme. Hayat, yavaş ama tasarruflu arabalar kullanmak için çok kısa.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri