geçtiğimiz haftalarda "hastalıklı" olarak niteledikleri formula 1 yönetimine ortak bir mektup kaleme alan birliktir.
özetle kuralların değişim mekanizmasının saçmalığından dem vurdukları mektupta "yeter yıldırım demirören yeter" demektedirler. tam metni aşağıda yer alıyor, meraklısına.

--- spoiler ---
sayın formula 1 hissedarlar, takipçiler ve taraftarlar,

grand prix pilotları şu konuyla ilgili pozisyonunu belirtmek istiyor: biz sporumuzu seviyoruz! çocukluğumuzdan beri dünyanın en hızlı arabalarıyla, en üst düzey takımlarla, en iyi pistlerde, en hızlı pilotlara karşı yarışmanın hayalini kurduk. rekabet arıyoruz ve f1’i neredeyse koşulsuz seviyoruz. taraftarlarımızla birlikte f1’e en saf ilgi duyan insanlar muhtemelen bizleriz.

formula 1 şu anda zor bir küresel ekonomik dünyadan geçiyor. taraftar ve tüketici davranışlarında hızlı değişiklik oluyor ve tv yayınlarında da belirgin bir değişiklik var. bu yüzden sporun liderleri akıllıca ve düşünülmüş düzenlemeler yapmak zorunda.

son dönemde hem sportif hem de teknik açıdan yapılan bazı kural değişikliklerinin yıkıcı olduğunu, sporun karşılaştığı büyük sorunları çözmediğini ve gelecekteki başarıları tehlikeye soktuğunu düşünüyoruz. sporun liderleri arasında -sporun sahiplerinin, temsilcilerinin, yönetim kurulunun, takımların ve diğer hissedarların- her birey davranışlarının en iyi niyetlerle olduğunu biliyoruz.

bu yüzden pilotlar, spordaki kural koyma mekanizmasının eskide kalmış ve hastalıklı olduğu, gelişme kaydedilmesini engellediği sonucuna vardık. hatta bazen her şey tam tersi oluyor. bu spor için olumsuz yansımalara sebep oluyor; gelecek nesil taraftarların spora girmesini engelliyor ve küresel anlamda daha da büyümenin önünü kapatıyor.

sporun sahiplerinin ve hissedarlarının formula 1 yönetimini yeniden yapılandırması gerektiği konusunda uyarmak istiyoruz. f1’in gelecek yönü ve kararları, ister uzun ister kısa vadeli olsun, ister sportif, ister teknik ister ticari olsun açık bir uzmanlık planı lazım. bu planda formula 1’in prensipleri ve öz değerleri yer almalı.

f1’in spor olarak kalmasını sağlamalıyız. en iyi pilotlar, olağan üstü makinelerde en iyi pistlerde yakın mücadele etmeliler. f1 en iyi takımların, pilotların ve pistlerin, en iyi partnerler ve tedarikçilerle mücadele ettiği elit bir yer olmalı.

formula 1 şüphesiz motor sporlarının zirvesi olarak yerini kazandı ve tüm dünyada en çok izlenen sporlardan birisi. biz pilotlar olarak birleşmiş durumdayız. spora olması gerektiği gibi ilerlemesi, daha uzun yıllar ve gelecek seneler için uygun bir spor olması yönünde destek vermeye hazırız.

bu açık mektubun hepimizin iyiliği için olduğu, saygısız bir saldırı olarak görülmemesi gerektiğini anlamanız önemli. ilginiz ve düşüncelerimizi açık bir şekilde yazıya dökmemizi sağlayan özgür düşünme ortamını sağladığınız için teşekkürler.

en iyi dileklerimizle, tüm grand prix sürücüleri adına jenson button, sebastian vettel, alex wurz.
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri