Efsane Simülasyon serisi Gran Turismo’nun, 2010 yılında çıkardığı, Ps3 platformunun ilk ana Gran Turismo oyunudur. 8 yıldır kendisine yapılan tüm eleştirilere rağmen, devamı niteliğindeki Gran Turismo 6 ile birlikte sadece bir yarış oyunu değil, aynı zamanda otomobil kültürü kütüphanesi olma özelliğini korumaktadır. Oyundaki her otomobilin detaylı tarihi, dünyadaki çeşitli motor sporu türlerinin izahı, tatbiki gibi dönemindeki rakiplerinde bulunmayan özellikleri ile bu oyun sürüşten ve oyun moturundan çok, didaktik misyonu ile adından söz ettirmiştir. Seride, 2. El oto galerisi’nin kullanıldığı son oyun olma özelliğini de taşır. Ayrıca GT3 ve GT1 klasmanlarında yetenekli pilot bulmayı ve yetiştirmeyi misyon edinen “ Gt Academy” ilk kez bu oyunla hayata geçirilmiştir.
PS3 almadığım için bir türlü oynayamadığım simülasyondur. PS4 de almadım tabii.
Logitech g29 ile debriyaj ve h-shifter’ın rezalet optimizasyonunu barındıran oyundur. Ne hevesle almıştım oysa ki! Assetto corsa’dan devam
Kariyer Modu’nun en üst basamağı olan dayanıklılık serisinde Le Mans 24 saat ve nürburgring 24 saat gibi hardcore yarış aktivitelerini barındırır. Tek seferde bitirebilen yiğit görmedim.
LM etkinliğini tek seferde bitirdiğim oyun.
Kariyer moduyla birlikte uzun oyun süresi sunabilen oyundur, split screen olarak iki kişi aynı ekrandan oynayabilir. Gran turismo'nun yeni oyunlarına bakıldığında hiçte geride kalmayan oyundur. Hatta 5. oyunun üzerine yeni oyunlarda üzerine fazla yenilik getirilmemiştir. Grafikleri günümüzde bile oynanabilir seviyededir. Otomobil seslerini yeterince iyi bulmamakla birlikte rüzgar, yol, lastik sesleri başarılıdır. Otomobil sayısı aslında çok da fazla değildir, bir otomobilin değişik versiyonları çokça vardır sadece. Ps3 oyunu olması sebebiyle g27, driving force gt gibi direksiyon setlerine uyumu gayet iyidir.
bunlar da ilginizi çekebilir