Sony'nin kendi oyun konsolu olan playstation için geliştirdiği simülasyondur. Oyun sektöründe simülasyonların atasıdır ve bu türün gelişmesine çok büyük katkısı olmuştur. Ancak son dönemlerde en büyük rakibi forza motorsportun gerisinde kaldığını düşünüyorum. PC ortamında ise assetto corsa gibi bir gerçek simülasyon ortaya çıktığı için bunların yüzüne pek bakılmıyor.
Motor sesi konusunda felaket bir oyundur. Yeni Gt'de bunu çözeceklermiş bekliyoruz.
Ha birde 400 araba var denilse de 200 tane 'farklı' araba vardır, geri kalanı yok mıncık edişın yok cincık edışındır.
Tam bir simülasyondur. G kuvvetinden, lastik yıpranmalarına kadar detaylar içerir. Logitech g27 ile çok zevkli olur
Bu tarz bir zirve güzel olabilirdi aslında dedirten oyun.
Gran Turismo 5 'te 1000 farklı araç var diyorlardı yukarıda arkadaş da yazmış bunların 100-200 tanesi Premium geri kalanı sadece dış tasarımı oyuna aktarılmış yalandan Japon araçları gibi . Ancak ve ancak , Drive Club ile türleri farklı tabi orası doğru ama onun gibi sıkıcı değildir . Sim tarzı olmasına rağmen çoğu insana kendini sevdirmiştir bunun nedeni ise Go Kart , Ralli , Nascar , Drift Academy , Gt academy gibi etkinliklerin yanında her hafta güncellenen Etkinliklerle insanları oyundan koparmadan 3-4 yıl oynatacak içeriğe sahip olması bence kesinlikle bundan dolayı diyebilirim . Gran Turismo 6 'yı bilemiyorum çünkü Ps4 e çıkmadığı için yorum yapamam ancak Gran Turismo 5 'i baya oynamış biri olarak bence Horizon'dan modifiye seçenekleri olarak bariz geride olduğu ortadadır . Yani aracını tam özelleştiremiyorsun Horizon vs Gt videolarında da açıkça bulunabilir . Eğer oyun seven bir arkadaş ortamınız var ise 3 yıl falan sizi götürür bu oyun. Gran Turismo 7 bekliyorum dört gözle gerçekten Racing Türüne aç kaldık açççç
Gran Tourismo 5'i baya oynamıştım.Ses,fizik v.s hiç beğenmemiştim. Ayrıca çok az premium araç var,çoğu araç sadece içi boş maketten ibaret.Tam bir rezalet olan oyudur kısacası.
GT Academy ile gerçek profesyonel yarışçı olabilme fırsatı sunan oyun.
GT 3 ile büyüdük
7/24 GT 4 oynadığımı R34 ile Nordschleife i dönmeden ezberlediğimi hatırlarım. PS3 ün ilk GT oyunu olan 5'i pek beğenmesemde 6 yı işten gece 4 te geldiğim vakitlerde bile oynardım. Serinin en beğendiğim özelliği ise herkesin fikir birliğine vardığı elektrik süpürgesi sesi. Yine de piyasadaki en iyi simülasyondur. Forza her zaman seste iyi olsa da sürüş dinamiklerinde hiçbir zaman GT nin yanından geçemez. 7 yi iple çekiyoruz.
bu ekiple tanışmamız gran turismo 5 ile oldu. harika bir simülasyondur. tavsiyedir.

3 aylık yaz tatilimi yemesiyle hep anımsarım. gırtlak dolu beyaz e60 m5'im vardı çoğu yarışı onunla almıştım. bu oyun/simülasyonun en güzel yanı farklı mekanlarda, farklı görsel açılardan, özgürce aracınızı fotoğraf çekme özelliği olduğunu düşünüyorum. insanı daha da çok bağlıyordu.

2015'te Nissan Gt Academy'nin reklamlarını bilboardlar da görünce dumur olmuş, araştırmıştım. 2015 AutoShow'da Gran Turismo + g27 logitech setiyle yarışıp en iyi turu yapan eğitimlere gidecekti. AutoShow'un son günü ordaydım en iyi turu yapabilmek için son gün gitmiştim. gittim ve yarıştım. sırada arkamda bekleyen arkadaşla aynı anda yan yana farklı konsollarda başladık yarışa. en son tur zamanlarımızı not alırken onun 1. benimse ondan 5 salise farkla 2. olduğu öğrendiğimde yıkıldım.

biraz format dışına çıktım galiba ama buda böyle bir anımdır.
NFS ile birlikte, beni büyüten oyunlar silsilesi.

Ayrıca birçok marka konforlu spor otomobiller için bu terimi kullanır.
Tam bir simülasyon olmayan oyundur. Gerçek simülasyon isteniyorsa rfactor, iracing, asetto corsa, lfs gibi oyunlar tercih edilmelidir. Yol sesi hariç genel olarak sesleri rezalettir. Ne motor sesi, ne lastik sesi kalitelidir. Çok daha küçük bir firma olan scs software ses konusunda çok çok daha fazla uğraşmıştır. Hemen hemen her piste ev sahipliği yapması büyük bir artıdır oyun adına. Çok fazla dlc saçmalıklarıyla uğraşmaya gerek kalmaz, tabi fiyatı yüksektir birçok simülasyon oyunlarına göre, bunu da unutmamak gerek. Video, fotoğraf alma ekranı oyunun en beğendiğim yanı. Grafik kalitesi her zaman döneminin hep üzerinde bir oyun olmuştur. 80 gb fat kasa ps3'ümde bile çok güzel görününen bir oyundu gt5. Misal gt5 eski nesil bir oyun olmasına rağmen, bir sonraki nesilde çıksa sırıtmayacak oyundu.Keyifli bir oyun olsa da gt4 zamanlarında ki gibi tekel değildir. Günümüzde hem pc hem xbox cephesinde çok daha güçlü rakipleri var artık. Benim için forza çok daha başarılı bir oyunudur(xbox fanı değilim, hiç xbox'ım bile olmadı).
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri