Motorsporlarında etkinliğin başarılı geçmesinde en temel ve en önemli faktörlerinden biridir gözetmen. Aktivitede hiyerarşi bakımından en alt tabakadakilerden biri olsa da vazgeçilmez bir parçasıdır. Ayrıca motorsporlarına ilgi duyan kişilerin dahil olabilecekleri en temel konumdur. Bir nevi top toplayıcı gibi... İngilizce marshal olarak bilinir. Aşağıya Tosfed'in sitesinden alıntı yapıyorum:

--- spoiler ---
Gözetmenler, motorsporları organizasyonunun temel taşıdır. Yapılan yarışın büyüklüğüne göre, bir yarışmada 20 ile 1300 arasında görevli çalışabilir ve bu görevlilerin büyük çoğunluğunu da gözetmenler oluşturur. Gözetmen bir yarışmada, yarışmanın kurallara uygun yapılmasını sağlayan, yarışanları idare eden ve aralarındaki farkları ortaya çıkararak değerlendirme yapabilen kişilerdir. Gözetmenler, karar merci değildirler. Yani futboldaki hakemler gibi, sporcuları doğrudan cezalandıramaz veya yarışmanın sonucunu etkileyecek bir karar alamazlar. Ancak gözetmen raporlarına bağlı olarak, Komiserler Kurulu tarafından verilen kararlarla, yüz binlerce dolar harcayan bir takımın yarıştan veya şampiyonadan atılmasına varan sonuçlara ulaşılabilir. Gözetmenler, amatör ve gönüllü olarak bu sporun içinde bulunsalar da, yapacakları değerlendirmelerde profesyonel olmak durumundadırlar. Bu yüzden çok ciddi bir sorumluluk taşırlar. Kısacası gözetmenlik, TV yayınlarında görüldüğü kadar kolay olmayan veya sadece bayrak sallamayı içermeyen, çok ciddi bir uğraştır.
--- spoiler ---

Görevleri:

--- spoiler ---
Gözetmenler, zaman tutma, pist yarışlarında bayrak kullanımı, rallilerde zaman karnesi yazılması, startın verilmesi, finiş ile yarışın bitirilmesi ve en önemlisi, sportif açıdan yarışın güvenliğinin sağlanması gibi görevler yaparlar.Gözetmenler, ilgili branşa bağlı olarak, görev alanlarındaki her türlü sportif olay hakkında rapor tutarlar, bu raporlar ve yaptıkları tespitleri sorumlu oldukları Yarışma Direktörüne bildirirler. Gözetmenler, yarış esnasında, öncelikle kendilerinden sorumlu olan Baş gözetmene, sonra da Direktör veya Direktör Yardımcısına bağlı olarak çalışırlar.
--- spoiler ---

Gönüllü olarak yaptığınız bu görev tamamen sizin motorsporlarına olan ilginizle alakalı. Maddi açıdan düşününce verdiğiniz uğraşa aldığınız harcırah pek değmez ama olayın bizzat içinde bulunma (geçen araçların neredeyse dibinde), aynı ilgi alanına sahip insanlarla tanışma ve çevre edinme açısından bulunmaz bir fırsat.

Yeri gelmişken söyleyeyim bu yılın gözetmenlik eğitim tarihleri açıklandı.
Buradan seminerlerin hangi tarihte nerede düzenleneceğine ulaşabilirsiniz.

Ek:

Gözetmen Talimatı
tümünü gör
ilgili galeri