Motorsporlarında etkinliğin başarılı geçmesinde en temel ve en önemli faktörlerinden biridir gözetmen. Aktivitede hiyerarşi bakımından en alt tabakadakilerden biri olsa da vazgeçilmez bir parçasıdır. Ayrıca motorsporlarına ilgi duyan kişilerin dahil olabilecekleri en temel konumdur. Bir nevi top toplayıcı gibi... İngilizce marshal olarak bilinir. Aşağıya Tosfed'in sitesinden alıntı yapıyorum:

--- spoiler ---
Gözetmenler, motorsporları organizasyonunun temel taşıdır. Yapılan yarışın büyüklüğüne göre, bir yarışmada 20 ile 1300 arasında görevli çalışabilir ve bu görevlilerin büyük çoğunluğunu da gözetmenler oluşturur. Gözetmen bir yarışmada, yarışmanın kurallara uygun yapılmasını sağlayan, yarışanları idare eden ve aralarındaki farkları ortaya çıkararak değerlendirme yapabilen kişilerdir. Gözetmenler, karar merci değildirler. Yani futboldaki hakemler gibi, sporcuları doğrudan cezalandıramaz veya yarışmanın sonucunu etkileyecek bir karar alamazlar. Ancak gözetmen raporlarına bağlı olarak, Komiserler Kurulu tarafından verilen kararlarla, yüz binlerce dolar harcayan bir takımın yarıştan veya şampiyonadan atılmasına varan sonuçlara ulaşılabilir. Gözetmenler, amatör ve gönüllü olarak bu sporun içinde bulunsalar da, yapacakları değerlendirmelerde profesyonel olmak durumundadırlar. Bu yüzden çok ciddi bir sorumluluk taşırlar. Kısacası gözetmenlik, TV yayınlarında görüldüğü kadar kolay olmayan veya sadece bayrak sallamayı içermeyen, çok ciddi bir uğraştır.
--- spoiler ---

Görevleri:

--- spoiler ---
Gözetmenler, zaman tutma, pist yarışlarında bayrak kullanımı, rallilerde zaman karnesi yazılması, startın verilmesi, finiş ile yarışın bitirilmesi ve en önemlisi, sportif açıdan yarışın güvenliğinin sağlanması gibi görevler yaparlar.Gözetmenler, ilgili branşa bağlı olarak, görev alanlarındaki her türlü sportif olay hakkında rapor tutarlar, bu raporlar ve yaptıkları tespitleri sorumlu oldukları Yarışma Direktörüne bildirirler. Gözetmenler, yarış esnasında, öncelikle kendilerinden sorumlu olan Baş gözetmene, sonra da Direktör veya Direktör Yardımcısına bağlı olarak çalışırlar.
--- spoiler ---

Gönüllü olarak yaptığınız bu görev tamamen sizin motorsporlarına olan ilginizle alakalı. Maddi açıdan düşününce verdiğiniz uğraşa aldığınız harcırah pek değmez ama olayın bizzat içinde bulunma (geçen araçların neredeyse dibinde), aynı ilgi alanına sahip insanlarla tanışma ve çevre edinme açısından bulunmaz bir fırsat.

Yeri gelmişken söyleyeyim bu yılın gözetmenlik eğitim tarihleri açıklandı.
Buradan seminerlerin hangi tarihte nerede düzenleneceğine ulaşabilirsiniz.

Ek:

Gözetmen Talimatı
motorsporlarında yarış ve seyirci güvenliğinden sorumlu pist kenarındaki turuncu adamlar.
Göz önünde olmayan kahramanlar. Hemen hemen tüm yarışı düzene sokar, güvenli bir şekilde bitmesi için çalışırlar. Kimseye de görünmezler. Sektörü seven adamlar için çok önemli insanlardır.
tosfed'den alıntı;

--- spoiler ---
Her yıl FIA Gönüllüler ve Görevliler Komisyonu tarafından Dünya çapındaki görevliler arasında belirlenen 'Yılın En İyi Görevlisi' ödülü bu yıl bir kez daha ülkemize geliyor... TOSFED tarafından çalışkanlığı, disiplini ve birçok yarışta aldığı aktif görevler göz önünde bulundurularak aday gösterilen Nurhan Akın, FIA tarafından bu ödüle layık görüldü.

2011 yılından bu yana üniversite eğitimi nedeniyle bulunduğu Ankara'da gözetmenliğe devam eden 26 yaşındaki Akın, bugüne kadar birçok farklı branşta ulusal ve uluslararası yarışlarda görev aldı. Son 2 yıldır üst düzey olarak başta Türkiye Offroad Şampiyonası olmak üzere karting hariç tüm branşlarda görev alan Akın, 2011-2012 yılalrında D ve C gözetmenler arasında Ankara Gözetmen Kurulu (AGK) içinde en iyi gözetmen seçilmişti.

TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı; konu ile ilgili olarak “Ankara İl Gözetmen Kurulu gözetmenlerimizden Nurhan Akın’ın ortaya koyduğu başarının getirdiği ‘FIA Best Marshal Of The Season’ ödülü en başta şahsımı, Yönetim Kurulumu, bütün çalışma arkadaşlarımı ve ailemizin en değerli fertleri gözetmen arkadaşlarımı onurlandırmıştır. Genç arkadaşımızın başarısını tüm kalbi duygularımla tebrik ediyor ve açtığı bu yolun diğer çalışma arkadaşlarımıza da örnek olmasını diliyorum” açıklamasını yaptı.
--- spoiler ---


D Lisanslı yani işin içine yeni girmiş biri olarak motorsporlarının çok keyfini çıkarıcağınız konum gözetmenliktir.2018 WRC de marmariste mükemmel bir hafta geçirdik daha iyi olabilirdi tabi, öncesinde oteller gerçekten dillere destanmış bu yıl vasatın bi tık üstüydü ama yarışın içinde bulunmak muhteşemdi.ceremonical startta bütün ralli araçları bize emanetti baya seviştik koklaştık araçlarla pilotlarla sohbet muhabbet dibinde uyuduk resmen seyirci olarak gelseydiniz bariyeri katiyen geçemezdiniz mesela, görevinizde zaten o araçların güvenliği. Bu ilk senemdi 4 yarışa gittim bağımlılık yapıyor her yarışa ismimi yazdırıyorum ne olursa olsun. İlerde işim ve diğer faktörler izin verirse tosfed batana kadar beraberim. Mükemmel insanlarla tanıştım herkes senin kafanda zaten 24 saat araba muhabbeti. Bu söylediklerim izmir bölgesi için diğer illeri bilemem ama bizim kadar eğlenceli olduklarını düşünmem. Neler oluyor nelerrr ayy yarış olsada gitsekk.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri