Arkadan itişli olması, hayvani iz açıklığına rağmen kısa kalan aks mesafesi (standart mk5 golf boyutları sonuçta) onu sürülemez yapan en büyük handikaplardır. Ha "ben rolling yaparım düz yolda uzarım" dersen bilemem ama virajlarda akla karayı seçersin o kesin.

Diğer bir açıdan baktığımızda Wörtersee için hazırlanmış bu şov aracı hot hatch sınıfında bir tetikleyici görevi gördüğünü düşünüyorum. O zamana kadar uzaktan uzaktan duyduğumuz mk1 focus rs, gıdım gıdım beygir eklenmiş megane rs230 veya dönemediği söylenen leon cupra; hepsi de gerekliliği sorgulanan (önden çekişli araçlarda kontrol sorunsalı) hızlı sokak çocukları. Evet hot hatch kavramı belki mk1 golf gti'a kadar dayanıyor ama bu konseptin çıkmasından sonra işler ciddi boyutta kızışmaya başlıyor. 265 beygir dört çeker s3'te bile gözümüze çok gelirken önden çeker 300 beygirlik rs sınırları zorladı. Artık günümüzün hot hatchleri rallici kafadarlar evo ve sti ile kapışmaya başladı (subaru işi hatchback sti yapmaya kadar götürdü hatta).

Şimdi belki r32, clio v6, escort rs ya da delta integrale gelebilir aklınıza ama bunların hiçbiri hot hatch piyasasını böyle ateşlemedi. Gti fazla güçlü olmamasına rağmen bu konsept onun üzerinde "zeki ama çalışmıyor" algısını oluşturdu.

Eyyorlamam bu kadar
tümünü gör
ilgili galeri