Volkswagen'in değişik ama çok güzel işlerinden biridir.

volkswagen golf gti boyutlarına göre aldığımızda bu araç 160 mm kadar daha geniş ve 70 mm kadar yere daha yakın. Üzerinde 19 inçlik jantlar yer alıyor ve 295 taban'lık lastikler de cabası.

Olayı bunların hiç biri değil, motoru. 6 litre W12 motora sahip. 650 beygir ve 750 Nm tork güç üretiyor. Toplamda 1500 kilogram olan bu arabanın 0 - 100 değeri 3.7 saniye. Maksimum hızı 325 km/s.
Apaçi body kit'ine bile hayran kaldığım araba. Sese falan bak adamlar supersport yapmışlar.
Şunu sıfırdan dikmek vardı..
Arkadan itişli olması, hayvani iz açıklığına rağmen kısa kalan aks mesafesi (standart mk5 golf boyutları sonuçta) onu sürülemez yapan en büyük handikaplardır. Ha "ben rolling yaparım düz yolda uzarım" dersen bilemem ama virajlarda akla karayı seçersin o kesin.

Diğer bir açıdan baktığımızda Wörtersee için hazırlanmış bu şov aracı hot hatch sınıfında bir tetikleyici görevi gördüğünü düşünüyorum. O zamana kadar uzaktan uzaktan duyduğumuz mk1 focus rs, gıdım gıdım beygir eklenmiş megane rs230 veya dönemediği söylenen leon cupra; hepsi de gerekliliği sorgulanan (önden çekişli araçlarda kontrol sorunsalı) hızlı sokak çocukları. Evet hot hatch kavramı belki mk1 golf gti'a kadar dayanıyor ama bu konseptin çıkmasından sonra işler ciddi boyutta kızışmaya başlıyor. 265 beygir dört çeker s3'te bile gözümüze çok gelirken önden çeker 300 beygirlik rs sınırları zorladı. Artık günümüzün hot hatchleri rallici kafadarlar evo ve sti ile kapışmaya başladı (subaru işi hatchback sti yapmaya kadar götürdü hatta).

Şimdi belki r32, clio v6, escort rs ya da delta integrale gelebilir aklınıza ama bunların hiçbiri hot hatch piyasasını böyle ateşlemedi. Gti fazla güçlü olmamasına rağmen bu konsept onun üzerinde "zeki ama çalışmıyor" algısını oluşturdu.

Eyyorlamam bu kadar
clio v6 kullanmış biri olarak bu tarz konseptlerin sadece gösterişten ibaret olduğunu söyleyebilirim. Lanet olası arabayı yolda tutmak için sürekli kontra vermek zorunda kalıyorsun. Evet eğlenceli ama süre kasmak yada çizgi kasmak için hiç ideal değiller.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri