bir tarafta 1976'da yola inmiş, 40 yılı deviren volkswagen golf gti, bir tarafta onun ezeli rakibi honda civic type-r ve bir tarafta da gizli sürpriz seat leon cupra'nın karşılaştırılmasıdır. baştan söyleyeyim, sondaki linkin çevirisidir, maksat sözlüğe katkımız olsun. hadi başlayalım.

aerodinamik
geniş kaporta değişimleri golf ve civic'i sıradan araçlardan ayıran bir özellik. clubsport'un kanatları, etekleri ve kanatçıkları honda'nınkiler kadar kalın fakat vw, daha makul bir downforce olduğunu iddia ediyor. type-r'ın yapısı daha net bir denge kurabilmek için aerodinamik kaldırmayı azaltmak üzerine dizayn edilmiş ama aynı zamanda dudak uçuklatan bir performansla, 268 kilometre maksimum hızda bile sürüklenmeyi düşük seviyede tutmayı başarıyor.

sürüş modları
vw ve seat, direksiyonu, gazı ve amortisörleri hissetme konusunda hemen hemen benzer sürüş profiline sahipler.ayrıca normal, comfort ve dynamic seçenekleriyle bunları hissetme seviyesini kontrol etmenize izin verir. civi ise daha basit bir sisteme sahiptir ve iki seçenği vardır: normal ve nurburgring.

gövde
vw, golf'ü 3 veya 4 kapı seçenekleriyle sunarken honda, civic'i sadece 5 kapılı olarak sunuyor. içlerinde seat en çok çeşide sahip olanı. cupra 290 sc 3 kapılı versiyonlarına sahipken, st de 5 kapılı hothatch konumunda yer alıyor.

sonuç
1. seat leon cupra 290
sonuç olarak revize edilmiş haliyle cupra'nın buradaki rekabette belirleyici bir rolü var. alınabilecek en ucuz araba olmasının dışında honda kadar hızlı ve atik bir araba. adaptif amortisörleri ve ince bir zekayı yansıtan bakışları, onu günlük pist kullanımı için en iyi tercih konumuna getiriyor. ayrıca standart donanımı bile standart bir leon kadar doludur.

2. honda civic type-r
type-r'ın en iyi performansa ulaşmaya odaklanması sizin de ödün vermemeniz demek. tabii ki doğru yolu bulmak ve bundan daha az hızlı arabalarla yarışmak şartıyla. ayrıca vahşi bakışları herkese hitap etmeyebilir, ama onun yırtıcı gücünü kimse inkar edemez. almak için biraz pahalı her bir parçası buna değer, orası da ayrı.

3. volkswagen golf gti clubsport
bu yıl golf gti'ın 40.yıl dönümü. gerçi bazı parçalarını olduğundan az hissettiren bir araba hala. öte yandan golf, bir pistte honda'yla başa çıkamaz. daha yavaştır ve günden güne kullanmak için de seat leon'dan daha ucuz da değildir. dolayısıyla onu son sıraya koymakta bir beis de yok.

kaynak
tümünü gör
ilgili galeri