1866 ile 1945 yılları arasında yaşamış torino doğumlu italyan girişimci ve fiat markasının kurucusu.

giovanni aslında torino yakınlarındaki villar perosa kasabasında hayata gözlerini açtı. kasabanın belediye başkanı olan babası erken yaşta vefat etti. o sıralar gio, henüz beş yaşındaydı. büyüdüğünde eğitimini tamamlamak üzere kasabayı terkederek şehre gitti ve san giuseppe kolejini bitirdi. daha sonra kariyerini askeri alanda devam ettirirken sonunda dönüp dolaşıp yine kasabasına döndü. babasının izinden giderek belediye başkanı olan giovanni, bu sırada motorla çalışan arabaların methini duymaya başladı. mühendislik ve girişimcilik ruhunu hayata geçirmek için fırsat kollarken, bricherasio kontu emanuele cacherano ile yolları kesişti.

1899 yılında 400 dolar(günümüzde ~10 bin dolar) vererek fabbrica italiana di automobili torino'nun kurucu ortağı oldu. yönetici sıfatıyla senelerce önemli görevler üstlenirken; 1920 yılında şirketin başkanı oldu.

sadece otomobil sektörüne saplanıp kalmayan fiat, lojistik, banka ve yol inşaatı gibi farklı iş kollarına da müdahil oldu. birinci dünya savaşında müttefiklere yardım ederek şirketi bir dünya markası haline getirdi. iki savaş arasında aktif olarak siyaset de yapan giovanni, ikinci dünya savaşı'nın başlamasından kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.
oğlunun erken ölümü nedeniyle mirasını doğrudan torununa bırakan sanayici. torunu için;

(bkz: gianni agnelli)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri