aslında durum tamamen şu; açıklayayım.

Şimdi Type-r'ın bütün dünyada büyük PR çalışmaları ile pazarlaması yapıldı. Fanatiklerden tutun arabadan zerre çakmayan insanların bile ağzında sadece typer vardı. Bu marka açısından mükemmel bir başarı ve duygu. Büyük vaatler ile gelen aracın ring'de yaptığı sürede resmi kayıtların olmaması işi bozan ilk adım oldu. Fuarlarda honda ne yapacağını şaşırdı. Ring sürelerini koyduklarında tepki geldi. Şimdi tepki neden geldi? Bunu ele alalım. Tepki bu kadar iyi bir araba yaptığını düşünen honda'nın dünya çapında beklentiyi arşa çıkarmasından dolayı geldi. Yani bu kadar abartılan araba bir nevi istenile veremeyince "overrated" oldu. Bu çok doğal.

Hemen başka bir örnek vereyim. Hyundai'nin 186 beygirlik i30 turbosu bence gayet başarılı iş. Neden? Çünkü hyundai'nin ilk yüksek performanslı aracı adı altında çıktı ve adamlar bunu inkar etmedi. Yolun başındayız dediler, uğraştılar ve 186 hplik bir alet çıkarabildiler. Kimse dedi mi hayır böyle bir şey olamaz böyle araba olmaz cabuk ısınıyo osu var busu var diye.

Yani konu tamamen vaat edilen, beklenen ve ortaya çıkan arasında şekillenen bir durum. Renault Sport kullanan birisi ulan bunu Renault nasıl yapmış diyebiliyor.

Honda fanları, yani dolaylı olarak üzülmeyin. İnsanlar sizin fanboyu olduğunuz markayı seviyor ve ortaya çıkan kötü şeyleri hondaya yakıştıramıyor. Anladınız mı???

Edit;(ekleme) ayrıca sırf megane değil rs olan clio'nun da viraj ve tutunma hünerleri iyi. Yani RS'e karşı olan bu tutumun gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Bu tutumu dibine kadar hak ediyorlar.
tümünü gör
ilgili galeri