Sözlükte çok fazla fark edilen durum.
Tamam arkadaş kimse RS'e tü kaka demiyor, diyen taş olur zaten. Ama fanboy olarak her "versus" da yorumlamak da itici gelmeye başladı.
2015 model FK2 baz alarak Civic'i bu gün nasıl kötülesem diye düşünülüyor herhalde.
Bir kere şunu net olarak kabul etmek gerek; Civic 0-100 ve top speed değerleri olarak RS'den önde.
RS, sürüş zevinde daha önde. Buna rağmen Civic kötü değil.

"MEGANE PİSTTE HIZLI, HIZLI PİSTTE, P İ S T"

Hocam 2 piste göre derecelendirmek ne derece sağlıklı? He evet, Renault Megane RS 275 Trophy R; Porsche Carrera GT, Porsche 911 GT2, Honda NSX-R, Nissan Skyline GT-R V-Spec ve Nissan Skyline GT-R R34'ten Suzuka pistinde daha iyi. Buna göre Megane > hepsi. Evet ... Komik..

Goodwood Hill climb'de GT-R en hızlı araç. Daha hızlı olduğu araçların arasında Koenigsegg One:1, McLaren P1, Pagani Huayra ve Porsche 918 Spyder var. Buna göre "EN BÜYÜK GT-RRRR BAŞŞKKAA BÜÜYÜK YOOK!!1!!!1!" . Gördüğünüz ya da görmediğiniz gibi bir iki pistle ki bu pistler pro race pilotların revaçta olmadığı pistler oluyor, iki aracın KESİN BİR ŞEKİLDE diğerinden kat kat iyi olduğunu iddia etmek (rakamlar tersini söylerken) bence ne objektiflik kokar ne doğruculuk. Buram buram fanboyculuk kokar.


Bitsin savaşlar, akmasın yaşlar hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye?
Genel olarak sozlukte ve forumda bir Dogus grubu nefreti var haksiz sayilmazlar da kardesim her sey ortada yani . Pejo 208 alirim
Diyenlerin hic biri almiyor nedense piyasada hep polo gti var cupra var biz mi goremiyoruz ? Bir de volvo ve mazda fani olma meselesi var volvo S60 karsisina Maybach getir S60 tercih edilir . İnsanlar baskasinin parasiyla cok kolay bir seyler salliyor ama is icraata geldiginde nedense once gittikleri yerler Dogus showroomlari . Megane Rs olayina bir sey demem ama Honda type R yav hangimiz de var ki boyle kotuleyebiliyoruz ? 1.6 tork fakiri arabalara biniyoruz cogumuz . Sozlukteki yorumlara bakinca ben nedense Turkiye de oldugmuzu dusunmuyorum . Aile araci yorumlarina bakiyorsun Bmw M5 ler Rs6 lar .

Bence sozluge bir duzenleme sart insanlar buraya bilgi almaya geliyor ama hep bir kotuleme veya hep bir abarti var . Allah askina su ulkenin % kaci aile arabasi dusunurken Bmw m5 bakabiliyor ?
İstanbul Park rekorunun Honda Civic Typer"ın elinde olduktan sonra Typer"a nedir bu düşmanlık anlamadığım başlıktır.
Türkiye içerisinde resmi kayıtlar böyledir, bunu herkes kabul etmek zorundadır.
Şu anda İstanbul Park rekor sahibi arabaya şişirilmiş balon, yürümüyor tarzı şeyler söylemek sizce akıl karı bir işmidir?
Konu fanatizme gelirse ben tüm Japon araçlarını seviyorum, benimki fanatizmin çok ilerisinde.
Benim için Japon olmayan bir araba hiçbişey ifade etmiyor. Fiyatı ne kadar düşük olursa olsun hiçbir Japon arabasıyla diğer ülkelerin en pahalı otomobilini kesinlikle ve kesinlikle değişmem.
Herkes zevk aldığı işi yapar benimde zevkim Japon arabaları.
2015 honda civic fk2 type-r ve renault megane rs trophy'nin ikisini de kullanmış kaç kişi var diye sorgulatan konu bu konu aslında. Ben ikisini de kullanmayı bir şekilde başarmış sayılı ballı adamdan biriyim. Trophy bir bütün olarak bakarsak daha iyi evet bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Type-R ile yolda gidemezsiniz, alet ölümüne sert. Bu kadar sert olmasına rağmen trophy gibi inanılmaz bir tutunması yok. Ama trophy'den 2 tık hızlı o da eğer ısınmamışsa. Alet çok kolay ısınıyor.

Ben makyajlanınca çok daha iyi olacağına inanıyorum. Şu an mükemmel değil ama mükemmel olabilir.
tüme vararak hak verdiğim olay.

(bkz: arabalı sözlük hiç bir **** beğenmeme timi is coming)
Trophy nin dönme kabiliyetini bilmeyenler için özetlemek gerekirse (bkz: Kaburga kıran) . Bu type r ın suçu değil renault sport bu konuda fazla ileride sınıfındaki tüm araçlardan. Lakin sözlükte type r nefreti yok herkes objektif ama sevenleri tarafından görülmek istenmeyen problemleri bastıra bastıra tekrarlamak biraz kabak tadı havası yaratmış olabilir,doğrudur,hak verdim şu an.
aslında durum tamamen şu; açıklayayım.

Şimdi Type-r'ın bütün dünyada büyük PR çalışmaları ile pazarlaması yapıldı. Fanatiklerden tutun arabadan zerre çakmayan insanların bile ağzında sadece typer vardı. Bu marka açısından mükemmel bir başarı ve duygu. Büyük vaatler ile gelen aracın ring'de yaptığı sürede resmi kayıtların olmaması işi bozan ilk adım oldu. Fuarlarda honda ne yapacağını şaşırdı. Ring sürelerini koyduklarında tepki geldi. Şimdi tepki neden geldi? Bunu ele alalım. Tepki bu kadar iyi bir araba yaptığını düşünen honda'nın dünya çapında beklentiyi arşa çıkarmasından dolayı geldi. Yani bu kadar abartılan araba bir nevi istenile veremeyince "overrated" oldu. Bu çok doğal.

Hemen başka bir örnek vereyim. Hyundai'nin 186 beygirlik i30 turbosu bence gayet başarılı iş. Neden? Çünkü hyundai'nin ilk yüksek performanslı aracı adı altında çıktı ve adamlar bunu inkar etmedi. Yolun başındayız dediler, uğraştılar ve 186 hplik bir alet çıkarabildiler. Kimse dedi mi hayır böyle bir şey olamaz böyle araba olmaz cabuk ısınıyo osu var busu var diye.

Yani konu tamamen vaat edilen, beklenen ve ortaya çıkan arasında şekillenen bir durum. Renault Sport kullanan birisi ulan bunu Renault nasıl yapmış diyebiliyor.

Honda fanları, yani dolaylı olarak üzülmeyin. İnsanlar sizin fanboyu olduğunuz markayı seviyor ve ortaya çıkan kötü şeyleri hondaya yakıştıramıyor. Anladınız mı???

Edit;(ekleme) ayrıca sırf megane değil rs olan clio'nun da viraj ve tutunma hünerleri iyi. Yani RS'e karşı olan bu tutumun gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Bu tutumu dibine kadar hak ediyorlar.
Gereksiz nefret veya gereksiz aşk değil, hak edene hak ettiği değeri verme durumudur.

Zaten kimsenin Type-r'a çok kötü araba dediği falan yok. Ama track day'ciler veya viraj kasanlar için Megane Rs, Type-r'a göre daha iyi bir arabadır. Ayrıca geçmişten günümüze Type-r'lar iyi dönebilen ve durabilen(en azından Rs'lere göre) arabalar değildi. Ama Megane Rs'ler hem viraj hem de fren konusunda kendilerini kanıtlamış otomobillerdir.

Sonuç olarak rolling yapanlar Type-r'ı tercih ederler. Ama track day'ciler ve viraj severler Megane Rs'i tercih ederler.
Antipatiyi honda yaratmıştır esasında. Ringte en hızlı biz olacağız diyip, gerçek olmayan bir aracı piste saldıkları için kendilerine baya düşman topladılar. Hal böyle iken davranışların bu şekilde olması normal.
Tüm entry'leri okudum ve düşündüğümü son arkadaşımız yazmış, saolun :)
Arkadaşlar Renault çıktı, 2007 yılıydı önden çekiş rekoru diye bir şey kırdı 'Ring'de. Sonra bunu tekrarladı, sonra diğer markalar bunu geçmeye çalıştılar- bazıları geçti de - ama sonra Renault tekrar çıktı ve yeniden rekoru ele geçirdi.

Yani işi kızıştırma olayını başlatan Renault olduğu için ondan sonra çıkan herkesin RS modelleriyle kıyaslanması son derece doğal. Bir de Honda gördü ki otomobile turbo koymakla rekor kırmak aynı şey değilmiş. Ring'e çıkardıkları otomobilde takla barı var, videodan görebilirsiniz. Çıkıp da 'yok takla barı rijitliği etkilemiyor', 'yok biz güvenlikten dolayı bunu yaptık' deyince biraz komik oldu açıkçası. Yani siz güvenlikten yaptınız da RS'in içinde rekor kıran adam 'kelle koltuk' mu kırdı rekoru?

GT-R için de söyledim bunu daha önce. Bu tip pazarlama hareketleri, pazarlamaya çalıştıkları model için iyi olmuyor. Böyle olunca da Type R biraz karizmayı çizdi. Bakın Seat'a ne yaptı? Gümbür gümbür Leon ile geldiler Ring'e, 8 dakikanın altına ilk inen önden çekişli oldular, herkes kutladı. Kimse azını açıp bir şey demedi.

Hee bunlar Type R kötü bir otomobil demek olmuyor tabii, sadece neden herkesin RS konuşup Type R yeteri kadar iyi değil demesinin altında yatan nedenleri oluşturuyor...

Her zaman iyiler ve çok iyiler vardır. Aradaki fark bundan ibaret...
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri