Sürücüden sürücüye değişen donanımlardır. Bazısının sürekli kullandığını bazısı hiç kullanmayabilir.

Bu donanımlar benim için şunlar:
1-Cruise control ve Adaptif cruise control( 3-4 ayda bir aklıma gelir eğlence olsun diye kullanırım) Güzel bir donanım olmasına rağmen pratikte gerekli olduğunu düşünmüyorum.
2- Deri koltuk. (Kaliteli hissettiriyor evet ama ben sevemedim arkadaş. Kumaş daha kullanışlı geliyor. Bu da kişisel bir şey.)
3- Elektrikli ayarlanan koltuk. ( Ben buna direk kılım. hem koltuğun ağırlığını(dolayısıyla arabanın) gereksiz arttırıyor. Hem de hızlıca ayarlanmıyor. 90'ların japon arabaları gibi tek hareket ile yarım saniyede hepsini ayarlamak varken elektrik motorunu beklemek niye? Tamamiyle yapılabildiği için yapılmış bir donanım.

Bunların dışında genel olarak 'spor araçlarda' klima ve teyp harici bütün donanımların (güvenlik donanımları hariç esp,abs, traction control vb.) gereksiz olduğunu düşünüyorum. Spor araç dediğin hafif olmalı 2016 model Porsche 911 R bu anlayışa en iyi örnektir. Sonuçta konfor ve donanım istiyorsan mercedes alıp tüm opsiyonları doldurabilirsin ancak spor araç alıp sanki Mercedes S serisi gibi bütün oyuncaklarla donatan görmemişleri hiç anlamıyorum. Spor araç adı üstünde sürüş içindir. Ağırlaştıkça sürüş keyfi azalır. Ağırlığın araç üstündeki etkisini bilmiyorsa alan zaten diyecek bir şey yok.


tümünü gör