1986'da çin'de kurulan otomobil markası. türkiye'de adı pek duyulmamasına karşın ülkesinin en büyük özel otomobil firmasıdır. son yıllarda yaptığı atılımı, isveçli volvo'yu bünyesine katarak taçlandırmıştır.

yurdumuza anadolu grubu tarafından getirilmesine karşın hayal kırıklığı yaratan satış rakamları ile ucuz arabanın pek de hoş karşılanmadığı görülmüştür.
Sorunu görüntüsü değildir hatta göreceli alıntı da olsa şık araçları vardır. Birkaç yaşına gelmiş bir tanesini yakından inceledim de (bkz: Sürmeden eskiyen araç) . Ncap testlerinde ise duvara değil yastığa vurulsada alacağı yıldız....
86'da kurulan bir şirketin nasıl olup da Volvo'yu satın aldığını hiçbir zaman anlamayacağım. Sanırım bu Çin'deki pazarın hacminin ne kadar olduğunu gösteriyor...
türkiye'de gerçekten hiç satmayan araba. şöyle ki; 2014 senesinde toplamda 86 (seksen altı) araç satmışlar. yahu her gün 1 tane satsan 365 tane satarsın yani bunu nasıl becermişler anlamak mümkün değil.

gerçi en çok araç saattıkları 2010 senesinde bile 1995 otomobil satmışlar. 2000 bile olmamış yani, ne acı.
kim geely ?
fakir astrası. arabadan hiçbir beklentisi olmayan, detaylara takılmayan, malzeme kalitesi ve sağlamlığa takılmayan, yarım yamalak çalışan donanımı önemseyen adamların arabası.
İkinci el araçlarının çoğu boyalı-hasarlı.
Babam 2010 yılında yeni alınmış olan bir geely family ile yaklaşık 10 kilometre el freni çekik gitmiş. Koku yayılmaya başlayınca farketmiş olayı. Üstelik araba emanet. Hakkını helal et felan demiş araç sahibine utana sıkıla. Güler misin ağlar mısın.
emgrand em7 modelinin arkadan görüntüsü ile w221e göz kırpan nev-i şahsına münhasır araç markası.
Geçtiğimiz günlerde Proton ve Malezyalı firmanın sahibi olduğu Lotus'u satın alan firmadır.

Yapılan resmi açıklama Geely'nin Proton'un %49.9'unu, Lotus'un ise %51'ini satın aldığı yönünde. Bakalım bu hamle Lotus'a neler getirecek?

Umarım adam gibi yatırım yaparlar da yeni modeller görürüz Lotus'tan.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri