Yanlış anlaşılmasın. Efsane otomobilleri buraya yazmak için açmadım bu başlığı. Bu başlığın başka bir amacı var. Bu başlığın amacı geçtiği yolda günümüze kadar iz bırakmış, segment yaratmış, ilkleri başarmış veya günümüzde standart olarak kullandığımız şeyleri ilk olarak kullanmış ve olanak tanımış otomobilleri yazmak, paylaşmak.

Örneğin 42 yıl önce Golf diye bir otomobil çıktı ve kendi segmentini yarattı. Golf'ün iz bıraktığını kim nasıl inkar edebilir. Halen segmentindeki her otomobil kendisiyle kıyaslanmaktadır.

Segment yaratıcısı olarak günümüzde yakın zamandan tabii ki Nissan Qashqai örnek olabilir. Hem cip görünümü ile heybeti hem de düşük motor hacmi ile verginin avantajını sunup crossover diye bir akım başlattı. Şimdi belki çok esamesi okunmuyor ama yıllar sonra o da golf gibi anılacak.

İlk ortadan motorun kullanıldığı araba? Emniyet kemerlerinin günümüzdeki halini alması yolunda ilk 3 noktalı kemerin kullanıldığı araba? Yıllar sonra hibrit motorun kullanıldığı veya tamamen elektrikle çalışan ilk araba gibi kalıplar da konuşuluyor olacaktır. Önden çeker dünyasında büyük izler bırakan, bırakmaya devam eden Megane RS'i kim inkar edebilir. Hot hatchlerin doğuşunu sağlayan ve bunca petrolhead'in hayatına yön veren GTi'lar işte başlıktaki "iz"lerin ta kendisidir.

Bu arada İlk seri üretim ortadan motorlu rwd araç Matra Djet'tir.
tümünü gör
ilgili galeri