Yanlış anlaşılmasın. Efsane otomobilleri buraya yazmak için açmadım bu başlığı. Bu başlığın başka bir amacı var. Bu başlığın amacı geçtiği yolda günümüze kadar iz bırakmış, segment yaratmış, ilkleri başarmış veya günümüzde standart olarak kullandığımız şeyleri ilk olarak kullanmış ve olanak tanımış otomobilleri yazmak, paylaşmak.

Örneğin 42 yıl önce Golf diye bir otomobil çıktı ve kendi segmentini yarattı. Golf'ün iz bıraktığını kim nasıl inkar edebilir. Halen segmentindeki her otomobil kendisiyle kıyaslanmaktadır.

Segment yaratıcısı olarak günümüzde yakın zamandan tabii ki Nissan Qashqai örnek olabilir. Hem cip görünümü ile heybeti hem de düşük motor hacmi ile verginin avantajını sunup crossover diye bir akım başlattı. Şimdi belki çok esamesi okunmuyor ama yıllar sonra o da golf gibi anılacak.

İlk ortadan motorun kullanıldığı araba? Emniyet kemerlerinin günümüzdeki halini alması yolunda ilk 3 noktalı kemerin kullanıldığı araba? Yıllar sonra hibrit motorun kullanıldığı veya tamamen elektrikle çalışan ilk araba gibi kalıplar da konuşuluyor olacaktır. Önden çeker dünyasında büyük izler bırakan, bırakmaya devam eden Megane RS'i kim inkar edebilir. Hot hatchlerin doğuşunu sağlayan ve bunca petrolhead'in hayatına yön veren GTi'lar işte başlıktaki "iz"lerin ta kendisidir.

Bu arada İlk seri üretim ortadan motorlu rwd araç Matra Djet'tir.
mini'lerde buna dahildir. Porsche 911'de keza 1964'den beri silüeti ve ana hatları değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Ve kim görürse görsün arabadan anlamayan biri bile olsa minileri ve porscheleri tanır.
1.7 dizel motorlu bir opel corsadır. Dumanı ile iz bırakır, kendinden bahsettirir. Beyaz rengi ve apaçi tarzı süslemesi ile de adını insanlar arasında konuşturur.
Varex'li Şahin'dir.
Doğan görünümlü şahinler.genelde lastikleri hep farklı olduğu için sag-sol ayrı lastik ise büyük ihtimal bu araçtır.
lamborghini miura, ilk ortadan motorlu araçtır. bugünün super spor otomobillerinin atasıdır. çıktıktan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmadı.
Lotus Elise
Ford Mustang
Ferrari F40
Aston Martin DB5
Audi RS6 Avant
Nissan GT-R
Koenigsegg Regera
Ferrari Enzo
McLaren F1
Range Rover Land Rover SVR
Porsche 991 GT2 RS
Ferrari 458 Italia
Chevrolet Corvette C6 ZR1
Lexus LF-A
Porsche 918 Spyder
Wiesman GT MF5
Ariel Atom
Pagani Zonda R
AC Cobra
BMW i8
Honda NSX Type R
Mazda RX7
Ford mustang dır. Ponycar ın temelini atan günümüze kadar getiren camaroların challengerların barracudaların doğuşunda emeği vardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri