Son günlerde herkesin evine gönderilmekte olan cezalardır.

Bu gelen cezalarda başka terslikler var; hgs ve ogs'niz olsa bile kaçak geçiş yapmış gibi ceza gönderiyorlar.

Şahsen kendi ogs'm kredi kartıma bağlı ve kredi azaldıkça oradan çekiyor, diyelim ki cihaz okuyamadı ogs plakaya da işli oradan düşmesi gerekir. Milyonlarca tl ceza kesilmiş son 2 haftada, neyin peşindesin ey devlet?
Neden yeni yeni gelmeye başladığı çok açıktır.

Bütçedeki açık trafik cezalarından gelecek olan para ile kapatılacak. Bu yüzden her koldan taarruza geçildi.

(bkz: ordu'da 5 dakikada 6 radar cezası yiyen adam)
Bana 400 tl olarak yansıyan ama arkadaşım tam 14.000 tl olarak gelen cezalardır.

Birileri çok pis bir vurgunun peşindeymiş gibi, her eve ceza göndermişler. Ben de ogs kullanıyorum ve otomatik ödeme talimatı var. Okumamış olsa bile plakaya tanımlı olduğu için bakiyemden düşmesi gerekirdi.

Bunun yerine bakiyeden düşmeyip, eve ceza göndermeyi tercih etmişler. Yer mi? Tabii ki yemez.

Hemen bir dilekçe yazılıp başvuru yapılmalı, o para bu hırsızlığı yapanların ceplerine girmemeli.
devletin yıl sonu sürprizlerinden biri daha.
sinekten yağ çıkararak, vatandaşı silkeleyerek gelir kapısı sağlamışlar yine, şaşırtmadı.
emniyet'in bir sonraki hamlesi muhtemelen her yerden araç çekmek olacaktır.
Genellikle fatih sultan mehmet köprüsünü kullananlara kitlenmiş olan ceza.

Sanırım yeni yapılan sistemde açık var ve millete ceza kesiyor. 6.000 tl borcu çıkan kişi var tanıdığım.

Yasal haraç kesmek sanırım tam olarak da bu demek.
devletin kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez uygulaması. cezalar uzun süredir ödenek eksikliğinden dolayı tebliğ edilemiyordu. koskoca devlet cezai işlem kağıdını eve yollamaya bütçe bulamıyordu, şimdi yıl sonu oluşan bütçe açığını kapatmak için elini cebine atmışa benziyorlar.
Linkteki habere bakılacak olursa sadece İstanbul'da değil ülkenin geneli için geçerli bir sorun. Taktik sanırım şuna benziyor: Dönerse senindir, dönmezse zaten hiç senin olmamıştır.
devletin vatandaşını gelir kaynağı olarak görmesi mantığının bir sonucudur.

vatandaşının asgari ücretine yaptığı zammı yine vatandaşının cebinden almaya çalışıyor devlet.
plan basit aslında: seçimden önce yazılan cezaları vatandaşa yollama, ürkmesin sakın, sonra oy filan vermezse yanarız. bu sırada diğer partilerin zorlamasıyla asgari ücrete zam vaadiyle gez ortada. seçim geçsin yerini sağlamlaştır. sonra o cezaları bir güzel faiziyle vatandaştan geri al. böylece hem asgari ücret zammının maliyetini vatandaştan çıkar, hem de vaadimi tuttum diye caka satarsın ortamlarda.

yalnız aman ha sakın ola ülkeye en ufak bir yatırım yapma, bütçe açıklarını oradan kapatmak en saçması olur.
Binali yıldırım denen kişinin konu hakkında şok açıklamalar yaptığı husus. Plakaları yanlış okunmuş olabilirmiş!?!?!

Yaptığı açıklama:
--- spoiler ---
Bu HGS şikayetleri doğru. Son günlerde gündem oldu. Nedeni 2014 yılına ait hatalı kayıtlar. Yolda, otoyolda geçerken okuyucular sizin plakanızı değerlendiriyor. Eğer paranız varsa bu geçiş normal olarak kabul ediliyor. Eğer paranız yoksa bunun on katına kadar ceza alabiliyorsunuz. Bir ceza da hiç bir şekilde HGS OGS’niz olmuyor. Ceza yine on kat. Bazen de yanlış okumalar oluyor. Ben geçmedim diyor vatandaş. Biz de merak ettik. Şu ortaya çıktı: Hatalı plaka uygulamaları. Normalde plakalar altta klipsleri var, plakaların yazılı olduğu asıl plakalar koyuluyor buraya. Plakada mesela sıfırın içine vida koyuluyor. Bu da sekiz gibi okunuyor ve de ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza kesiliyor. Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz. Vatandaş haklı. Biz de bunu ciddi olarak araştırdık. Vidalar harflerin ya da rakamların üzerine gelince hatalı. HGS'de okuma tepeden oluyor ve plakayı okuyor. Vatandaşların yüzde 40'ı HGS etiketi olmadan geçiş yapmış bu yüzden plakaya bakılıyor. Etiketten araca ait bilgiler var. O bilgiler ve plaka ile doğrulanıyor. Bunlar arasında uyumsuzluksuz varsa cezalı geçmiş gibi oluyor.
--- spoiler ---

Saol bakanım içim rahatladı.
bugün ulaştırma bakanı binali yıldırım'ın dediğine göre hatalı imal edilen hgs etiketlerinden dolayı ortaya çıkan bir durummuş.
ayrıca plakalardaki vidaların da yanlış okumalara sebebiyet vermesi dolayısıyla yanlış kişiye ceza yazılıyormuş.
son olarak da hesapta para bulunup bulunmamasıyla ilgili olarak ptt'nin doğrudan ceza tebligatı yaptığını söyledi bakan bey. bunu kaldıracaklarını söylüyor.
(bkz: ptt eksi bakiye uygulaması)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri