• / 2
Bir çok insan için beygir ve tork'tan daha önemli olan ayrıntı. Gaza bastığınız an ile arabanın size tepki verdiği ana kadar olan süreye denir. Gaz tepkisi iyi olan bir otomobil ile tempolu gitmek cidden keyiflidir.

Eski nesil otomobillerde beyin olmadığı için gaz tepkisi daha iyiydi, artık bir çok şey gibi bu da elektronik ve bu yüzden biraz gecikme yaşanabiliyor.

Yeni nesil bir çok otomobilde tepkinin kötü olmasının bir sebebi de ekonomik olması ve yakıt tüketimini düşürmesidir.
Yeni otomobillerde bastığınız gaz pedalı fiziksel olarak bir tele bağlı değildir. Tamamen beyin görev yapar. Yani basma derecenize göre yönlenen beyin araca o kadar gaz verme emri alır ve malum turbolu araçlarda gecikmeler yaşanır.

Gaz tepkisinin ne olduğunu atmosferik motora sahip ve gaz teli bulunan en külüstür arabadan bile tam anlamıyla anlayabilirsiniz. O zaman diğer gaz pedallarının ne kadar yavan, hissiz ve zevk vermeyen şeyler olduğunu anlarsınız.
elektronik gaz pedalı denen lanet şeyin bütün büyüyü bozduğu tepkidir.

araba kullanırken onu hissetmek isteriz. her şey bizim kontrolümüzde olsun isteriz. o yüzden de bu gaz tepkisinin süresi sürü keyfinde büyük rol oynar. yeni nesil arabalardaki elektronik gaz pedalı ise bütün keyfi alır götürür.
Honda S2000 bugune kadar kullandigim en iyi gaz tepkilerinden birine sahiptir. Bi diger aklimda kalan da '85 model 911'di. Bu kadar yol sonra bile bicok konuda ders verebilecek yetenekte bi otomobildi.
ford focus'larda çok uzun olan tepkidir.

artık şu elektronik gaz muhabbetinden dolayı mıdır başka bir şeyden mi bilmiyorum ama bizim pederin 2010 model focus'una ne zaman binsem, gazı alana kadar ömür geçiyor. tamam drag yapmayacağız, roll atmayacağız da insan hissetmek istiyor haliyle. e bir de gazı almıyor mu acaba diye düşünüp iyice asılınca arabanın savrulması var ki evlere şenlik bir durum. velhasılı sevmiyorum ben bu gaz tepkisinin gecikmesini.
kısaltmak için sprint booster takılan tepkidir.
(bkz: sprint booster)
alfa romeo 147'de allahını alacağınız tepkidir.
gaza dokunduğunuz gibi şaha kalkıyor araba.
Fren pedalına bastığınız zaman frenler 3 saniye sonra tutsun ister misiniz? Heh işte aynı hesap gaza bastığımızda da anlık olarak tepki versin isteriz (bkz: Swh)
Eski arabalari sevmek için bir neden daha olabilir
Dizellerde araba sattıracak noktada olan illettir. Aniden hızlanma ya da kalkma ihtiyacı hissedersin, araba gazı alana kadar akşam olur o derece.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir