G kuvveti serbest hareket eden bir nesnenin maruz kaldığı "yerçekimsel olmayan" kuvvetlerin vektörel toplamıdır. Yerçekiminden kaynaklanmayan hızlanmalara "gerçek ivme" denir ve g kuvveti hesaplanırken sadece bunlar kullanılır. g kuvveti arttıkça nesne üzerindeki gerilim artar. Yüksek seviyelere ulaştığında g kuvvetlerinin etkileri yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Çoğunlukla pilotları ilgilendiren bir etkidir.

Vücuda etki eden g arttıkça baş dönmesi ve ağırlaşma gibi hoş olmayan etkiler görülür. Bu nedenle örneğin lunapark oyuncakları 4 g'yi geçmezler.

Örneğin hızla keskin bir viraja girildiğinde bizi virajın dışına atmaya çalışan kuvvet de yatay düzlemde etki eden G kuvvetidir.
Otomobil ne kadar iyi yol tutuyorsa o kadar G kuvveti oluşturur çünkü merkezkaç kuvvetine karşı direnç gösterir. G kuvveti aynı zamanda frenlemede ve ivmelenmede de ortaya çıkar. Formula 1 otomobilleri sıkı frenajlarda pilotun üzerine 5- 5.5 G kuvveti uygulayacak kadar güçlü şekilde yavaşlayabilir.

Yukarıdaki videoda Schumacher'in Suzuka'daki turunda çok daha net görebilirsiniz bu etkiyi.
ani hızlanma veya yavaşlamalarda üzerimizdeki eksi veya artı ivmelenmenin g cinsinden ifadesi. kan akışını etkiler, göz kararmasına sebebiyet verebilir. direksiyon sallarken rastgelmediyseniz bile, mutlaka asansördeyken o hissini yaşamışsınızdır.
Motorsporlarında hesaplanması en basit ama en önemli olan değer. Fizik bilen hemen hemen herkes az çok bu hesabı yapabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri