'Front wheel drive' yani önden çeker anlamına gelen kısaltma. Genellikle biz fakir kesimin tercihidir, çünkü daha ucuza satılmaktadırlar. Bol bol understeer ve torque steering yaşatır. Yani neresinden tutsanız elinizde kalır.
Motor gücünün ön tekerleklere iletildiği çekiş sistemi. Maliyet açısından arkadan çekiş otomobillerden daha ucuza üretilmektedir.
180 beygir ve altında tercih edilmesi gerekilen sistemdir . Şaft tüneli gibi dezavantajı olmaz çünkü arkada konik dişli diferansiyel yoktur bu da İç hacim olarak avantaj demektir . Paketleme sistemi kolaydır bu yüzden tercih edilir . Motor genelde yatay pozisyonda monte edilir Transaxle şekilde vites kutusu ve diferansiyel vardır . Dezavantajları zaten sayılmış yukarıda .
Rwd'ye göre daha güvenli olduğu düşünülür ki doğrudur. Rwd'de gaza çöküldüğünü varsayalım, arabanın arkası kayabilir ve sürücü refleks olarak ayağını gazdan çektiğinde tüm yük öne binecek sonuç spin olacaktır. Ama fwd'de gaza çöktün, arabanın yapacağı şey kafasını açmak olacaktır. E düzelmesi için tek yapman gereken şey ayağını gazdan çekmek, sonra hiçbirşey olmamış gibi devam et.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri