Tamamen yalan olan bilgi diyebiliriz.
Bu tarz haberlerde genellikle bahsedilen; frenin fazla ısınması durumunda frenin işlevini kaybetmesidir.
Frenler motor gücünden 8 kat fazla güçlü olacak şekilde dizayn edilse bile özellikle ağır vasıtalarda aşırı ısınması durumunda işlevini kaybeder.
Evlere dalan, freni patlayıp pazara dalan kamyonların kaza yapma sebebidir.
olması gerekenden fazla yük yüklenen, fren hidroliğinden bi haber, bakımsız kamyonların yokuş aşağı başına gelen olaydır.
Patlaması diye bir tabi yoktur, hidrolik boşalmış olabilir - sistem fazla ısınmış olabilir.
Yurdum insanının patlama kelimesini ne kadar sevdiğinin göstergesi. Fren hidroliği boşalır balata biter disk aşırı incelmiştir kırılır ve aşırı ısınır tutmaz vs vs. Segman kıran arabaya da motor patladı der insanımız. Patlamaz, sorun vardır. Bomba değil bu fren.
trafikte başıma gelmesinden en çok korktuğum şeyler listesinde başı çekendir. arabadan freni alın, geri neyi kalır ki.
30 yaşını geçmiş her amerikan arabasında Saatte 180 km yi geçtikten sonra ortaya çıkan paranoyak ruh hali :)
kobra takibi'nin bir bölümünde işlenen konudur. (yanlış hatırlamıyorsam ilk bölümüydü) otobanda bir mercedes'in frenleri patlıyordu. gaz pedalı da takılı kalıyordu. otoban polislerimiz de bu araca yanaşıp, içindekileri tek tek kendi araçlarına alıyorlardı. son anda son kişiye de kurtardıktan sonra mercedes uçup patlıyordu tabii ki. ah ulan ne bölümdü şimdi iyice nostalji oldu. arattım bulamadım nette, bilen, bulan yazarlar varsa söylesin, linki de koyalım hep birlikte yeniden izleyelim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri