1. Fren balataları
Fren balataları, fren sistemi aşınmasının ilk kurbanlarıdır.
Minimum kalınlık 2 mm olduğunda; yani sürüş stilinize göre 40.000 kilometrede bir değiştirmelidir.
Kötü durumdaki fren balataları; disklerin aşınmasına ve ani frenlemede araç kontrolünü kaybetmenize sebep olur.

2. Fren diskleri
Fren diskleri, özellikle fren esnasında zorlanır, bunun sebebi fren balatalarının disklere sürtünmesidir. Üretici tarafından belirlenen minimum kalınlığa ulaştıklarında fren disklerini değiştirmeniz gerekir; kullanımınıza bağlı olarak ortalama 80.000 ile 100.000 kilometrede.

3. Fren pabuçları kiti
Kampana yerleştirildikten sonra, yaklaşık olarak her 30.000 kilometrede bir kontrol edilmesi ve tozunun alınması gerekir. Fren pabuçlarının ve tekerlek silindirlerinin değişiminin çift olarak yapılması gerekir (sağ ve sol); bu müdahale, fren hidroliği tekerlek silindirine sızıntı yapar yapmaz kaçınılmaz hale gelir.

4. Fren hidrolik yağı
Üreticiler fren hidrolik yağının, 2 yılda veya 40.000 kilometrede bir tamamen değiştirilmesi tavsiye eder. Fren hidrolik yağının kaynama sıcaklığının ölçümü, sürüş koşullarına göre zamanından önce bir değişimi gerektirebilir.
fren ekipmanlarından bazıları: (bkz: fren kaliperi), (bkz: fren balatası), (bkz: fren merkezi),
(bkz: fren hortumları).
Birde kampana fren vardır ki günümüzde B sınıfı ve daha küçük sınıflarda arka tekerlerde kullanılır. Ticari araçlarda, kamyonlarda da kullanılır. Daha eski teknoloji olduğundan ekonomiktir ve daha uzun ömürlüdür. Çalışma şekli benzerdir; balatalar rotor yerine kampananın içi ile temas halinde olur.
Çok ısınmış disklere soğuk su tutmanız durumunda 100.000km'lik ömürleri yarısına düşer.
Titreşim torna ile biraz kendine gelir ama diskin ömrünü yarılarsınız.
Genellikle halk olarak hakkında pek bir şey bilmediğimiz parçalar bütünüdür.
Sistemde aslında her şey birbirine bağlıdır, birinin işlevini yitirmesi demek tüm sistemin çökmesi anlamına gelir. Bu yüzdendir ki parçaların hepsine birden iyi bakmak gerekir. Örnek olarak en basit parça olan fren balatası işlevini kaybederse tüm sistemin çalışması hiç bir işe yaramayacaktır. Bakımlarda belki de en çok dikkat edilmesi ve para harcanması gereken sistemdir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri