kimsenin önem vermediği, sıfır otomobil alınca veya fren balatası ve fren diskini değiştirince yapılması gereken rodajdır. özellikle sıfır otomobil alanların kesinlikle yapması gerekir.

eğer sıfır otomobil aldıysanız, unutmayın ki disklerinizin üstünde henüz tek bir çizik bile yok, balata ile belki bir bilemedin iki kez öpüşmüşler, yani birbirlerini henüz tanımıyorlar. motorun sağlığı için yaptığınız rodajda, freni de aynı şekilde rodajlamanız gerekmektedir. yapmanız gereken:

- ilk 500 kilometre kesinlikle sert frene basmamak. alışmamış iki yüzeyi çiftleşmeleri için aynı yatağa atmayın. önce birbirlerine ısınmaları gerekmektedir.

- yine ilk 500 kilometre, ışıklarda ya da trafikte durmadan çok önce frene basın ama az basın, olabildiğince uzun süre frende kalın ve durma anında fren pedalına minimum seviyede basıyor olun.

- 500 kilometreyi bu şekilde devirdikten sonra kademeli olarak fren pedalına biraz daha sert davranmaya başlayabilirsiniz. kilometre 1000 olana kadar bu şekilde devam edin, eski kadar yumuşak olmayın ama çok da sert olmamaya özen gösterin.

- 1000. kilometre de dolunca 1-2 panik fren yapın ama üst üste olmasın, mümkünse frene soğuma şansı tanıdıktan sonra basın. bu artık tek vücut oldukları anlamına gelecektir.

prosesi başarı ile tamamladınız, tebrikler.
hemen hemen kimsenin bilmediği, dikkat etmediği, sonra fren adam gibi çalışmayıp bir de sesli çalışmaya başlayınca 'bu araba bozuk' denmesine sebep olan rodajdır.
otomobil seven cahillerin okuması gereken rodaj tipidir. atıp tutmakla olmuyor gençler, az öğrenin.
İlk postun doğruluğuna ek olarak ;
Disk-balata sıcakken asla aracınızı yıkatmayın. (Ani ısı değişimi diskin yamulmasına sebep olur)
Ayrıca ne ustanız yada servis her ne kadar "o ömürlük abi yeaa" dese bile fren hidroliğinizi max2 yılda 1 aracınıza uyumlu olan ile değiştirin, fren sistemi önemli.
Fren hidroliği su tutar. Isınıp kaynayan hidroliğin içindeki su buharlaşır ve sistem hava yapar.Soğuyunca tekrar yoğuşur ama defalarca bu işleme maruz kalan hidrolik bütün işlevini yitirir. Temel olarak sıvı basıncı ile çalışan sistemde, gaz gibi sıkıştırılabilir bir madde olması tehlikelidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri