Hemen hemen kimsenin tam olarak hakim olamadığı konu.

Arabaların durma mesafeleri hesaplarında genellikle reaksiyon süresi hesaba katılmaz. Kullanıcı o noktada fren yapacağını bilerek gelir ve frene basar, durma mesafesi fren mesafesi olarak verilir.

Standart bir kullanıcı yolda o verilen mesafede doğal olarak duramaz. Çünkü ayağını gazdan çekip frene koyana kadar geçen bir zaman vardır.

Yani yolda giderken ki durma fren mesafeniz aslında beklenenden çok fazladır. 110 km/s ile giderken önünüze bir şey çıktığında frene basana kadar yaklaşık 35 metre yol geçilir.
40 metre de frenajda geçecek olan mesafe desek toplam 75 metrede duracaksınız, yani neredeyse bir futbol sahası kadar.

Frenaj kısmına gelirsek; durma mesafeniz hızının karesi oranında artar! 30 ile giderken x mesafede duracaksanız 60 ile giderken 4x mesafede duracaksınız demektir. 100 ile giderken 40 metrede duran arabanız 200 km/s ile giderken 160 metrede durur. (ki burada disklerin ve balataların aşırı ısınıp performanstan düşeceğini hesaba katmıyoruz).

Hız 2 katına çıkınca= Fren mesafesi 4 kat (2x2)
Hız 3 katına çıkınca= Fren mesafesi 9 kat (3x3)
Hız 4 katına çıkınca= Fren mesafesi 16 kat (4x4)
Hız 5 katına çıkınca= Fren mesafesi 25 kat (5x5)
intercity sürüş akademisi'nde de anlatılmaya çalışan durum.

Bu tarz eğitimler sizi daha iyi pilot yapmaz, daha iyi şoför yapar bunu asla unutmamak gerek.
güvenli sürüş mesafesinin aslında pek de güvenli olmadığını anlatan hesaplama. eğer söylendiği gibi hızınızın yarısında boşluk bıraksanız bile yüksek hızlarda eğer önünüzdeki araç bir yere çarparak durduysa sizin de durumunuzun yaş olduğunu gösteriyor.
sokak aralarında aşırı hız yapan sucu arkadaşlara okutulması gereken teorik bilgi.

otobanda veya şehirlerarası bölünmüş yolda filan önün açıkken görüş mesafen geniştir, ona göre hızını ayarlarsın ama daracık sokakta nereden ne çıkacağı belli olmazken nasıl o kadar rahat kaptırıp gidebilirsin anlamıyorum. önüne bir yaya atladığında ne kadar çabuk olsan da bak adam açıklamış işte duramıyorsun. illa deneyimleyince mi aklınız başınıza gelecek.
Araba alırken kesinlikle dikkate alınması gereken hayati öneme sahip teknik bilgidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri