bu kadar ölümcül olup bu kadar savsaklanan bir örneği daha olmayan sıvıdır. araç içerisinde kullanılan tüm sıvıların iki sene ömrü vardır. evet yanlış okumadınız 2 (yazıyla iki) sene. akaryakıtın ise 6 ay en fazla.

neden mi değişilmesi gerekli;
hidrolik, eser miktarda içinde su bulunduran ve yapısı itibari ile zaman içerisinde de su tutan bir sıvıdır. pist gününe felan gerek yok, yüklü araçla uzun bir inişte bile o hidrolik ısınır ısınır ısınır ve içindeki su kaynamaya başlar ve hidrolik içinde su buharı yani hava oluşur. elinize şırınga alın içine su çekin ve ağzını da parmağınızla kapatın. içindeki sıvıdan ötürü kıçından ne kadar basarsanız diğer tarafı tutan parmağınıza o kadar baskı yapar. iyice kapatırsanız zaten kıçından milimetre dahi oynatamazsınız, içinde biraz da hava kalacak şekilde o işlemi yapın bakalım sonuç ne oluyor.
haberlerde görüyoruz, freni boşalan araç eve girdi, durağa daldı. olan şey aracın freninin boşalması değil o an suyun kaynaması ve sistemin hava dolması. kaza sonrası frene tekrar basınca da şimdi tutuyor demin tutmuyordu derler. onun sebebi de soğuyan su buharının tekrar suya dönüp sisteme dahil olmasıdır.
şimdi bir kere daha değiştirmemek için düşünebilirsiniz.
tümünü gör
ilgili galeri