Genellikle değiştirilmeyen ama aslında çok önemli olan sıvı.
Kalitelisi ve kalitesizi olduğunu pek kimse bilmez ama 'kaynama noktası' aslında çok önemlidir.
Track day kasan bünyeler genellikle kaynama noktası yüksek olan hidrolikleri seçerler.
Gündelik kullanılan otomobillerde de belli bir süreden sonra değiştirilmesi gereklidir.
Özelliğini kaybeden hidrolik fren basıncında azalmaya sebep olabilir.
ustaların değiştirmekten kaçındığı ancak ısrarla belli periyotlarda değişmesi gereken yağdır. Hiç bir yağ sınırsız ömre sahip değildir.
Bünyesine nemi çektiği için belli aralıklarla değişmesi gereken sıvıdır.
Nissan Gtr'da 2 bakımda bir değiştirilen sıvı. Diğer otomobillerin bakım prosedürlerinde neden yok anlam veremiyorum. Sonuçta ömürlük bir sıvı değil.
Değişirken yada havası alınırken direksiyonda bas çek bas tut frekansında baldır kası yaptıran hidrolik.
Boyalı satıhlara gelmemesine dikkat edilir.
Sırf o bas - çek yüzünden değiştirmeye üşendiğim hidrolik.
Değiştirecekseniz arabanızı teslim edip uzaklaşın, yoksa iş size kilitlenir.
bu kadar ölümcül olup bu kadar savsaklanan bir örneği daha olmayan sıvıdır. araç içerisinde kullanılan tüm sıvıların iki sene ömrü vardır. evet yanlış okumadınız 2 (yazıyla iki) sene. akaryakıtın ise 6 ay en fazla.

neden mi değişilmesi gerekli;
hidrolik, eser miktarda içinde su bulunduran ve yapısı itibari ile zaman içerisinde de su tutan bir sıvıdır. pist gününe felan gerek yok, yüklü araçla uzun bir inişte bile o hidrolik ısınır ısınır ısınır ve içindeki su kaynamaya başlar ve hidrolik içinde su buharı yani hava oluşur. elinize şırınga alın içine su çekin ve ağzını da parmağınızla kapatın. içindeki sıvıdan ötürü kıçından ne kadar basarsanız diğer tarafı tutan parmağınıza o kadar baskı yapar. iyice kapatırsanız zaten kıçından milimetre dahi oynatamazsınız, içinde biraz da hava kalacak şekilde o işlemi yapın bakalım sonuç ne oluyor.
haberlerde görüyoruz, freni boşalan araç eve girdi, durağa daldı. olan şey aracın freninin boşalması değil o an suyun kaynaması ve sistemin hava dolması. kaza sonrası frene tekrar basınca da şimdi tutuyor demin tutmuyordu derler. onun sebebi de soğuyan su buharının tekrar suya dönüp sisteme dahil olmasıdır.
şimdi bir kere daha değiştirmemek için düşünebilirsiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri