Arabanızın en önemli 3-4 parçasından biridir.
Önemine göre de ucuzdur, en baba orjinal fren balatası 200tl'dir.
Ülkemizde yan sanayisini takmaya bayılırız, çünkü geri zekalıyız.
Şahsen verdiğim paraya hiç üzülmediği parçadır.
Hatta ve hatta orjinallerinden de memnun olmayıp daha iyisini alıyorum.
Bu sitedeki arkadaşlar hem dürüst hem de hızlı gönderim yapıyorlar: link
Piyasada brembo diye çakma balatalar gezmektedir. Kutunun üstündeki parça numarası veya referans numarasından orijinal olup olmadığını kontrol ediniz.
fren aksamının fren aynasına degmek sureti ile aracı yavaşlatmaya hatta durdurmaya yarayan, aşınmak için dizayn edilmiş parçadır. Sportif kullanımlarda soğutulması çok büyük önem taşır. Ne kadar iyi durabildiğiniz balatanızın diske ne kadar iyi sürtündüğü ile alakalıdır. (bkz: sürtünme katsayısı)
çok ilkel olan teknolojinin ilken parçasıdır.
resmen sürtünme kuvveti ile durmaya çalışıyoruz hem de en ilkel şekilde. neymiş 'iki parçayı birbirine sürtelim' mantığıymış. hoş balata disk satarak servisler yani markalar da iyi para kazanıyorlar. bundan vazgeçmek istemeyeceklerdir.
Çok devasa fren sistemi yoksa standart otomobiller için (bkz: kale fren balatası) tercih edilmelidir. Uygun fiyat,sessizlik,tozsuzluk.
Track day'e falan çıkılıyorsa Brembo olanı kullanılmamalıdır. Seansın sonunda balatanızın parçalanıp disklerinize yapıştığını görürsünüz. Onun yerine en kötü ihtimalle ebc yellow stuff balata tercih edilmelidir.
Sonunda buldum.
Doğru balata ve disk kombinasyonu için:

hangi balata hangi disk ile kullanılmalı
Carbon RC8 alırsan disk alamıyorsun, öyle hardcore öyle bir balata. Zaten yolda kullanımını tavsiye etmiyorlar. Ruh hastası bir pad.
saatte 100 km üzeri bir hızda seyrederken frene azıcık bile dokunmanızla birlikte epey sağlam hasar alacak olan parçadır. hor kullanmamaya özen göstermek gerekir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri