genelde bol bol kafadan kayan arabaları ile meşhur millet. Renault, Citroen, Peugeot çoğunlukta kafadan kayan arabalardır. Renault Sport'u ayrı tutarsak aslında, satışa sunulduğu pazarlarda orta-alt sınıfa hükmetmeleri ile bilinirler. Örneğin Türkiye pazarında Renault'un yeri yıllardır çok başkadır.

Ucuz, malzeme kalitesi çok da yüksek olmayan modelleri ile bilinirler. Parçası ucuzdur, halka hitap eder. Temiz bakılırsa da çok fazla üzmez. Ayrıca millet olarak özellikleri ise filmlerinde mutlaka "çoğunlukta" kendi arabalarını kullanırlar.

Bugatti'nin de bir fransız markası olduğunu hemen kayıtlara geçerek, fakat Volkswagen yönetiminde olduklarını belirtip bitireyim.
olmazlarsa filo sisteminin çökeceğini belirteyim ben de.
hiçbir zaman sevmedim, hiçbir zaman da sevemeyeceğim otomobillerdir.
belki anca sadece citroen olabilir. o bile zorlama yani.
"genelde bol bol kafadan kayan arabaları ile meşhur millet" denmiş fakat tam olarak öyle değil aslında. 1997'de Avrupa'da yapilan bir testte , en hizli viraja giren seri uretim otomobil secilmisti. Standart 106 GTI , test yapilan virajda 171 km/s'lik hiziyla Catherham Super Seven , Lotus Elise , BMW M3 , Ferrari 456 GT gibi muthis otomobilleri ciddi hiz farklariyla geride birakmisti. Ama ne yazıkki ülkemizde bilinçsiz ve "toy" kesim bu arabalarla saçma sapan gazlamaya çalıştığı için kötü bir üne sahip bir otomobil olarak kaldı.

Ek olarak 207 GTi ile yine sınıfında çok iyi yol tutan otomobillerden birisiydi. Listeye ek olarak Rcz-R ekleyerek devam edebilirim.

Bu kafadan kayma muhabbetine normal aile otomobillerini hiç katmıyorum zaten bu tarz otomobiller için kafadan kayması, uçması, kaçması kriter olarak almamak gerek diye düşünüyorum.
Fransız'lar güzel hot hatch'ler üretiyorlar ver her zaman da ürettiler. 205 GTi, Clio Williams ya da Saxo VTS bunlardan bazıları. Günümüzde bu kadar öne çıkamamış olsalar da Renault Sport ve son birkaç yıldır Peugeot Sport etkileyici modellerine yenilerini ekliyorlar.

Megane RS Trophy ve RCZ R günümüzdeki en iyi önden çekişli modeller olarak gösterilebilir.
10 yıldan sonra çıkardıkları sorunlar yüzünden can sıkan otomobiller.

Kafadan kaymayan, arkası bol bol gelen bir tanesine sahibim, ama dediğim gibi sorunları can sıkmaya başladı.
Eski hot hatch'leri tadından yenmeyen arabalardır. Hafif, hızlı, atik, kıvrak daha ne olsun. Ama genel itibari ile Renault Sport'u ve birkaç modeli dışarda tuttuğunuz takdirde ne yazık ki bol bol önden kayarlar.
bir kaç yıl öncesine kadar; kötü malzeme kalitesi, kronik sorunlar ve düşük yakıt tüketimi sağlayan otomobiller olarak düşünürdüm kendilerini. artık biraz daha iyiler, malzeme kalitesi konusunda kendilerini çok geliştirdiler.
Estetik ve kalite anlamında hiçbir zaman bir alman arabası ile kapışamayacak otomobillerdir.
psa grubunun gerçek yakıt tüketimlerini açıklaması ile büyük delikanlılık yapmış olan otomobiller.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri