Aslında uzun zamandır düşündüğüm durumdur.Aşağı yukarı tüm milletlerin firmaları Kuzey Amerika da satış yapaken Fransız firmaları yok.Nedenini bilmiyorum.Fransızların bir politikasımıdır yoksa Kuzey Amerikalı insanların tercih etmemelerimidir bilemiyorum.

Yanlış bilmiyorsam 70 li 80 li yıllarda Renault modelleri Kuzey Amerika da satılmış.Renault 16 Renault 12 Renault 5 (le car adıyla) Renault 9 (Alliance adıyla) falan.Youtube da reklamları çıkıyor insanın karşısına.Citroen de DS ve XM gibi modelleri daha önce satmış.Peugeot u hiç bilmiyorum satmış mı.

Yani Renault tan başkası pek fazla satmamış/satılmamış/tutmamış.Bilen yeşillendirsin öğrenelim nedenini.
Zamanında Renault'nun bir halt yemesinden dolayı olan durum diye duydum fakat ne kadar doğrudur bilmiyorum.
Yabancı forumlardan okuduklarıma göre(bunlar araştırma falan değil kişisel görüşler)bir kaç neden söyleyebilirim.
1.Amerikan halkının her şeyde büyük olanı tercih etmesi ki zamanında sizin de dediğiniz gibi Fransızlar küçük arabalarla bu kıtaya girdi.Ama Asyalı abiler Murica halkı için büyük hacimli,büyük arabalar yapıyorlar, bu da onların bu kıtada ki başarısında önemli bir etken.
2.Fransız arabaları hakkındaki ön yargı hat safhada, olumsuz yazıların sayısı çok fazla(sanki kaç kez kullandılarsa?)hatta hakir görme seviyesine gelmiş diyebiliriz.Zamanında çok iyi deneyimleri olmamış her halde.
3.Bu devasa kıtanın uzun yolları için Fransız arabaları çok konforlu gelmemiş olsa gerek.
4.Motor ömrü.Fransız araçlarına asla bir antipati beslemiyorum(broadway hala güzel gelir) ama kabul etmek gerek, motorları aman aman sağlam değil.Günümüz dci motorları bile uzun kilometreler sonunda biraz can sıkıcı şeyler çıkartabiliyor,kaldı ki bu örneğim Türkiye içinde rastlanılan durum.Adamlar millerce yol yapıyor bu açıdan bakarsak bence bu da önemli bir değişken sağlamlık faslı.
5.Aftermarket parça tedariği.Fransızların günümüzde bile marka imajı oluşturmuş aftermarket firmaları çok yok.Amerikan halkı motor modifiyesi konusunda ülkemiz halkından daha ilgililer.O bol dumanlı kamyonetleri gerçekten yüksek tork,beygir gücü değerlerine sahip.
6.Yazsam mı diye düşündüm ama bu madde de önemli olabilir.Fransa halkına karşı bi' antipati var.Filmlerinde dizilerinde falan hep korkak taraf Fransız olur.İngiltere'de ki opel imajıyla bağdaştırırsak ,evet önemli bir neden.
Avrupa normlarından dolayı emisyon kurallarına uyup az yakıt tüketen araçlar üretiyor .

Yani düşünüyorum da bir Amerikalı neden Beyaz Fluence alır ki ? Veya 0.9 TCE Clio falan alır mı ?
Sanırım Fransız otomobillerin fazla 'Avrupai' olmaları ve büyük hacimli motor üretmemelerinden dolayı ortaya çıkan durumdur.
Reliability. Avrupa markalarının (almanlar hariç) genel problemi dayanıklılık. İngiliz, Fransız veya İtalyan; hepsi de kötü işçiliklerinden ötürü kötü nam salmışlardır. Öte yandan İngilizlerin bunu göz ardı ettirecek lüksü ve sürüş keyfini sunması, İtalyanların ise göz alıcı tasarımları ve yenilikçi teknolojileri vardı. Fransızların ise kimsenin anlam veremediği avangart tasarımları ve her otomobile farklı bir usta gerektirecek mekanikleri vardı. Hal böyle olunca söyleyecek tek şey kalıyor: "merde"
Bu sene veya seneye bozulacak olan önerme
Peugeot 508 sw'yi amerikada satışa sunacakmış,inş 2.5 motor koyarlar da satar
lüksü zaten ucuza aldıkları için ihtiyaç duyulmadığını gören distribütörlerden olduğunu düşündüğüm durum. ekstra vergiyle zaten aşağı yukarı aynı ücrete geliyor, adam da diyor ki 900 cc reno mu alıcam cadillac varken. millet zaten tüketim toplumu, ne gerek var ki.
Politik sebeplere dayandığını düşündüğüm durumdur
American motor company veya trademark olarak AMC firması Renault modellerinin bir kısmını Amerika'ya ekstra özelliklerle ithal etmişti, AMC firması sanırım hala bu haklara sahip ve AMC firmasının sahibi FCA grubu, nedeni bu durum olabilir ama bu sadece bir hipotez
bunlar da ilginizi çekebilir