Dört tekerlekten yönlendirme sistemine verilen isim. markalar 4 control vb. tarzı isimlendirmeler ile kullanırlar.

(bkz: 4ws)
büyük otobüslerin çoğunda bulunan sistem. son zamanlarda porsche üzerine bir mühendislik çalışması ile geliştirmiş ve kullanmıştır. ayrıca Renault da kullanmaktadır.
porsche'de kullandığınız zaman yola raylar aracılığı ile bağlı olduğunuzu hissetmenizi sağlayan sistem. çok değişik bir mühendislik ya. belli bir km üzerinde arka tekerler zıt yöne değil aynı yöne dönerek aracı çok daha fazla stabil döndürüyor.
arka tekerlerin zıt yönde dönmesi ile bir süre sonra şasinin halini düşünmeme sebebiyet veren sistem. acaba şasi nasıl ağlıyordur. tabii ki şasileri de buna uygun yapılıyordur işin şakasındayım.
virajlara fısıldarken bir kere porsche'de kullanma fırsatı bulduğum sistem. anlatılmaz yaşanır bir yapıştırma ve tutunma kuvveti yaratıyor.
Yol tutuşu inanılmaz etkileyen bir mühendislik harikasıdır.
Nissan'da HICAS olarak adlandırılan sistem. Hayranı olduğum 300zx(z32) modelinde de bulunmaktadır. Şehir içinde manevra yaparken ve aracı park ederken çok avantaj sağladığını, fakat pistte kullanırken hem verdiği ekstra ağırlık hem de sürüş hissiyatına etkisi yüzünden genelde z32 sahipleri tarafından söküldüğünü duyduğum sistemdir.
Bmwde ahk olarak bilinen sistem
90'lı yıllarda üretilen mitsubishi 3000 gtlerde ve daha önce belirtildiği gibi nissan 300zxlerde de 4 tekerlekten direksiyon sistemi vardır. Japonların 90'larda geleceği gördüğünü söyleyebiliriz.

Günümüzde ise porsche bu sitemi efsane kullanmaktadır. Andreas Preuninger (porsche gt departmanı baş mühendisi) abinin söylediğine göre 911 R modelinde bu sistemi araçtan çıkarmayı düşünmüşler ağırlık azaltmak için. Ancak sistem sadece 7 kg ağırlık ekliyormuş araca ve pistteki turlarda inanılmaz bir fark oluyormuş bu sistemin olduğu ve olmadığı prototip araçlar arasında.(neredeyse tur başı bir kaç saniye) bu durumu göz önünde bulundurarak sistemi kullanmaya devam etmişler. Zaten 911lerin neredeyse %65 ağırlığının arka aks üzerinde konumlandırıldığı da göz önüne alınırsa arka tekerlerin de dönmesi aşırı mantıklı bir şey.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri