2015 yılı itibariyle yaklaşık 100 farklı kural ile sınırlandırılmış bir sistem. bu kadar çok sayıda kural konmasındaki amaç ise öğrencilerin kafalarında oluşacak soru işaretlerini minimum düzeyde tutmaktır.

öncelikle bu organizasyon gereksinimleri karşılayan herkese açık. gereklilikler ise öyle karşılanmayacak değil gibi tabiki. bir üniversitede lisans veya lisansüstü olarak eğitim alıyor olmanız lazım. mezun olduktan sonra da 7 ay daha bu izne sahipsiniz. ayrıca sürücünüzün de bir öğrenci olması gerekiyor. dışarıdan bir ücret karşılığında profesyonel birini ayarlayamıyorsunuz. dışarıdan tavsiye alabilirsiniz ancak organizasyon dahilindeki her olgunun öğrenci tabanlı olması lazım.

performans kısıtlamalarına gelirsek dört zamanlı motor dışında bir sistem kullanılamaz. otto çevrimine sahip motorumuz 610cc'den büyük olamaz.

gaz kelebeği ile kompresörün arasında bir hava kısıtlayıcı konulması gerekiyor. benzinli motorlar bu hava girişi 20mm çapında - etanol bazlı yakıt kullananlarda ise 19mm. bu kısıtlayıcı sayesinde güç sürekli 100hp altında tutulmasına yarıyor. genelde takımlar 600cc'lik atmosferik motosiklet motoru tercih ederken, turbo veya 450cc'lik tek silindirli motorları da tercih edenler oluyor.

süspansiyon sisteminde ise bir kısıtlama yok diyebiliriz. güvenliğin ön plana çıkması amaçlanmış. takımlar genelde bağımsız dört teker sistemleri tercih ediyor. tek veya çift piston kaliperler planlamaya bağlı olarak değişiyor.

aerodinamik dizayn birkaç sınırlamayı barındırıyor. takımlar yüksek hızlar için ekstra bir donanım koyma ihtiyacı hissetmiyor, zira yarışmalarda max hız 97 km/h civarlarında seyrediyor. araçlar için ufak setler yeterli olabiliyor. hem jürinin elinde de bu sistemleri kontrol ederken zorunlu tuttukları bir konu yok. rüzgar tünelleri, akış dinamizmi ve downforce kuvvetleri inceleniyor.

ağırlık olarak bir kısıtlama konulmamış ancak ortalama araç ağırlıkları 230 kg civarında seyrediyor. doğrudan bir kısıtlama olmamasına karşın buna bağlı etmenlerden yakıt tüketimi gibi konular takımların hafif alaşımlı parçalar ve şasiler kullanmaya itiyor.

en büyük kısıtlamalar ise güvenlik kısmına ait. her şey sürücünün hayatını ön plana çıkartıyor. her şeyden feragat edebilirsin ancak güvenlikten aslayı benimsemişler. araçlar iki hidrolik fren sistemi bulundurması gerekirken, beş noktadan bağlantılı özel yarış kemerleri ve sürücünün kokpitindeki geometrik dizayna kadar hepsi belli gereksinimleri karşılamak zorunda. araç tilt-test esnasında yaklaşık 60 dereceye kadar yatıyor ve sürücünün takla anında tam koruma altında olması lazım.

takımlar sponsorluklar ile ar-ge çalışmalarını sürdürüyor ancak dışarıdan profesyonel destek almaları yasak. genelde öğrenciler her türlü parçayı sıfırdan imal ederken, hazır alınanları ise modifikasyon ile standartlara uygun hale getirmeleri gerekiyor.
tümünü gör
ilgili galeri