dünyanın çeşitli ülkelerinde yar alan üniversitelerinde okuyan mühendislik öğrencilerinin kendilerinin tasarlayıp ürettikleri araçlarla katıldıkları formula yarışıdır.

1998'den bu yana her yıl başta ingiltere olmak üzere 11 farklı ülkede düzenlenir. almanya'dan stuttgart üniversitesi ve kanada'dan toronto üniversitesi 3'er kezle bu yarışı en çok kazanan takımlardır.

yarışın detaylarına gelirsek;
öğrenciler, sae international tarafından hazırlanan kural kitabına göre bir araç tasarlamak zorundalar. yani, kitaptaki sınırlamalara uygun olarak üretilen her parça, öğrencilerin kendi tasarımları ve üretimleri olmasının yanı sıra, yine bizzat öğrenciler tarafından test edilmiş olmak zorunda.

iki kategoride yarışılabiliyor formula student'ta:
1. kategori: asıl yarışın olduğu kategoridir. takımların kendilerinin tasarlayıp ürettikleri araçlar jüri tarafından 6 farklı kategoride -motor dizaynı, güvenlik elemanları, fren, maliyet ve süreklilik analizi gibi- testlere tabi tutulur. bu testleri geçen takımlar yarışmaya hak kazanır. genelde 100 ila 120 takım bu yarışmaya girer.

2. kategori: bu aşamada bir yarış olmaz. öğrenciler henüz 1. kategoride yarışması için tasarladıkları araçları jüriye sunar. iş planı, aracın tasarımı, maliyet tablosu gibi aşamaları barındıran teorik bir yarışmadır. takımlar, tasarladıkları bazı parçaları üretmiş de olabilirler ancak bu puanlama için gerekli değildir.
tümünü gör
ilgili galeri