dünyanın çeşitli ülkelerinde yar alan üniversitelerinde okuyan mühendislik öğrencilerinin kendilerinin tasarlayıp ürettikleri araçlarla katıldıkları formula yarışıdır.

1998'den bu yana her yıl başta ingiltere olmak üzere 11 farklı ülkede düzenlenir. almanya'dan stuttgart üniversitesi ve kanada'dan toronto üniversitesi 3'er kezle bu yarışı en çok kazanan takımlardır.

yarışın detaylarına gelirsek;
öğrenciler, sae international tarafından hazırlanan kural kitabına göre bir araç tasarlamak zorundalar. yani, kitaptaki sınırlamalara uygun olarak üretilen her parça, öğrencilerin kendi tasarımları ve üretimleri olmasının yanı sıra, yine bizzat öğrenciler tarafından test edilmiş olmak zorunda.

iki kategoride yarışılabiliyor formula student'ta:
1. kategori: asıl yarışın olduğu kategoridir. takımların kendilerinin tasarlayıp ürettikleri araçlar jüri tarafından 6 farklı kategoride -motor dizaynı, güvenlik elemanları, fren, maliyet ve süreklilik analizi gibi- testlere tabi tutulur. bu testleri geçen takımlar yarışmaya hak kazanır. genelde 100 ila 120 takım bu yarışmaya girer.

2. kategori: bu aşamada bir yarış olmaz. öğrenciler henüz 1. kategoride yarışması için tasarladıkları araçları jüriye sunar. iş planı, aracın tasarımı, maliyet tablosu gibi aşamaları barındıran teorik bir yarışmadır. takımlar, tasarladıkları bazı parçaları üretmiş de olabilirler ancak bu puanlama için gerekli değildir.
puanlama sistemi iki bölümden oluşur. dinamik ve statik. pasta toplam 1000 puan üzerinden oluşur.

dinamik denetimler;

22 km dayanıklık yarışı - 300 puan
yakıt tüketimi - 100 puan
1 km autocross (zigzag testi) - 150 puan
skid-pad (yanal ivmelenme testi - 8 çizme) - 50 puan
75 m ivmelenme - 75 puan

statik denetimler;

mühendislik dizayn - 150 puan
maliyet ve sürdürülebilirlik analizi - 100 puan
iş planı - 75 puan
teknik gözetim - puan yok (güvenlik, şasi, ses, eğim, fren ve teknoloji)
2015 yılı itibariyle yaklaşık 100 farklı kural ile sınırlandırılmış bir sistem. bu kadar çok sayıda kural konmasındaki amaç ise öğrencilerin kafalarında oluşacak soru işaretlerini minimum düzeyde tutmaktır.

öncelikle bu organizasyon gereksinimleri karşılayan herkese açık. gereklilikler ise öyle karşılanmayacak değil gibi tabiki. bir üniversitede lisans veya lisansüstü olarak eğitim alıyor olmanız lazım. mezun olduktan sonra da 7 ay daha bu izne sahipsiniz. ayrıca sürücünüzün de bir öğrenci olması gerekiyor. dışarıdan bir ücret karşılığında profesyonel birini ayarlayamıyorsunuz. dışarıdan tavsiye alabilirsiniz ancak organizasyon dahilindeki her olgunun öğrenci tabanlı olması lazım.

performans kısıtlamalarına gelirsek dört zamanlı motor dışında bir sistem kullanılamaz. otto çevrimine sahip motorumuz 610cc'den büyük olamaz.

gaz kelebeği ile kompresörün arasında bir hava kısıtlayıcı konulması gerekiyor. benzinli motorlar bu hava girişi 20mm çapında - etanol bazlı yakıt kullananlarda ise 19mm. bu kısıtlayıcı sayesinde güç sürekli 100hp altında tutulmasına yarıyor. genelde takımlar 600cc'lik atmosferik motosiklet motoru tercih ederken, turbo veya 450cc'lik tek silindirli motorları da tercih edenler oluyor.

süspansiyon sisteminde ise bir kısıtlama yok diyebiliriz. güvenliğin ön plana çıkması amaçlanmış. takımlar genelde bağımsız dört teker sistemleri tercih ediyor. tek veya çift piston kaliperler planlamaya bağlı olarak değişiyor.

aerodinamik dizayn birkaç sınırlamayı barındırıyor. takımlar yüksek hızlar için ekstra bir donanım koyma ihtiyacı hissetmiyor, zira yarışmalarda max hız 97 km/h civarlarında seyrediyor. araçlar için ufak setler yeterli olabiliyor. hem jürinin elinde de bu sistemleri kontrol ederken zorunlu tuttukları bir konu yok. rüzgar tünelleri, akış dinamizmi ve downforce kuvvetleri inceleniyor.

ağırlık olarak bir kısıtlama konulmamış ancak ortalama araç ağırlıkları 230 kg civarında seyrediyor. doğrudan bir kısıtlama olmamasına karşın buna bağlı etmenlerden yakıt tüketimi gibi konular takımların hafif alaşımlı parçalar ve şasiler kullanmaya itiyor.

en büyük kısıtlamalar ise güvenlik kısmına ait. her şey sürücünün hayatını ön plana çıkartıyor. her şeyden feragat edebilirsin ancak güvenlikten aslayı benimsemişler. araçlar iki hidrolik fren sistemi bulundurması gerekirken, beş noktadan bağlantılı özel yarış kemerleri ve sürücünün kokpitindeki geometrik dizayna kadar hepsi belli gereksinimleri karşılamak zorunda. araç tilt-test esnasında yaklaşık 60 dereceye kadar yatıyor ve sürücünün takla anında tam koruma altında olması lazım.

takımlar sponsorluklar ile ar-ge çalışmalarını sürdürüyor ancak dışarıdan profesyonel destek almaları yasak. genelde öğrenciler her türlü parçayı sıfırdan imal ederken, hazır alınanları ise modifikasyon ile standartlara uygun hale getirmeleri gerekiyor.
emme manifoldları dahil öğrenci yapımı-dökümü olan yarışma. ülkemizde hatırı sayılır miktarda üniversitenin de dahil olduğu organizasyondur aynı zamanda. makine mühendislerinin okulda öğrendiklerini pratiğe dökmesini sağlar.
isviçreli bir öğrenci grubunun 0-100km/h - 1.513 saniye ile dünyanın en çabuk hızlanan elektrikli formula aracını imâl ettiği organizasyon. yaklaşık 30 metre kadar bir mesafede 60mph'yi vurmuş. araç 216 beygir ve sadece 172 kilo. oran 1.26beygir/kilo.

rekor videosu
'dedem bizdeki öğrencilere bir bak bir de bunlara' dedirten organizasyon.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri