Elektrikli formula 1 yarışıdır.
motor renault tarafınca geliştirilmiştir. motorlar 260 beygir gücündedir.
şampiyonada 10 takım ve 20 pilot mücadele etmektedir. geleceğin yarışları için çok güzel bir ar-ge çalışması olmaktadır.
ruhsuz yarıştır. sebebi ise çok belli ses yok, tork hep tavanda olduğu için kontrol çok zor.
rekabet çok belki ama dediğim gibi bir formula 1 değil.
Fosil yakıtlar eninde sonunda biteceği için şimdiden böyle atılımlar yapılması güzel olmuş. İçten yanmalı motorların yeni olduğu zamanlarda motorsporları nasıl bu teknolojiye çağ atlattırdıysa şimdi aynı şeyi elektrikli motor teknolojisi içinde yapacaktır.
Vızıltı yapar gibi ses çıkaran arabaların yarışı. 20 sene sonra elektrikliye kesin olarak geçeceksek kendimi şimdiden hazırlamam gerek, bunu kaldıramam.
Yüksek torklar ve zor kontrol bence sürüş kabiliyetini ön plana çıkarıyor. Ses seda yokken gerçekleşen ani kazalarla da izlemesi gayet keyifli. Dünyanın gerçeği artık bu. Fosil yakıtlar yavaş yavaş terk ediliyor bi 50 sene sonra motor sesi dediğimiz şey tamamen ortadan kaybolabilir. Maalesef!
nasıl bir hissiyatı olduğunu anlamak için şu video izlenebilir.
İzlemesi zevkli olan formula 1 yarışı.

Ama araçların çıkardığı sesler gerçekten sinir bozucu. Sonuçta, insan v tipi motorun çıkardığı o yırtıcı sesi istiyor.
uluslararası otomobil federasyonu ceo'su alejandro agag'ın dediğine göre önümüzdeki yıl takvimde istanbul'un da yer alabileceği yarış serisi. detaylı açıklaması şöyle:

“istanbul’da yetkililerle görüşeceğim. londra’da final yarışı olacak. dünyanın en büyük şehirlerinde olmak istiyoruz. istanbul dünyanın başkentlerinden biri. istanbul’da da olmak istiyoruz. istanbul muhteşem bir şehir. özellikle ışığını çok seviyorum. yarışlar şehrin içinde boğaz’a yakın bir yerde olabilir. bazı fikirlerim var. ama köprü değil çünkü çok uzun. şehirleri seçerken önemli olan kriterler yetkililerin desteğinin olması ve şehirlerin merkezinde ikonik yapılar olması. paris’te les invalides, eyfel kulesi ve burada berlin kulesi var. şehir içinde özel yerler arıyoruz. istanbul bu anlamda muhteşem. trafik, nüfus, hava kirliliği şehir seçmemizde kriter değil. bütün şehirlerde hava kirliliği var. hava kirliliğine karşı savaşıyoruz.”
Yakıt ikmali mümkün olmadığı için yarışın yarısında pit stop'ta otomobil değiştirilen yarış serisi.
"fanboost" adı altında, seyircilerin oylayarak, pilota fazladan güç sağlayabilme sistemine sahip yarış serisi.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri