uzun zamandır konuşulanın gerçek olmasıdır.
artık en yavaş pilotların teker teker elenerek pole pozisyonu için savaşılacak bir sistemimiz var. bir nevi ufak çaplı bir yarış olacak yani. geçtiğimiz yıllara göre çok daha heyecanlı olacağı kesin, bakalım pilotlar nasıl karşılayacak.

sistemin ayrıntılı açıklamasına gelince:
--- spoiler ---
sıralama turlarının yeni formatı, eski sistemde olduğu gibi üç ayrı bölümden oluşacak. 16 dakika sürecek ilk seansta, 7 dakikanın ardından en yavaş pilot elenecek. sonrasında her 90 saniyede bir aynı şekilde eleme yapılmaya devam edilecek. yedi sürücünün elenmesiyle ikinci seansa 15 pilotla geçilecek.

aynı sürecin uygulanacağı ikinci seans 15 dakika sürecek ve bu kez 6 dakikanın sonunda ilk eleme gerçekleştirilecek. her 90 saniyede bir sürücünün elenmesiyle üçüncü seansa 8 yarışmacı kalacak.

üçüncü seans 14 dakikada tamamlanacak ve 5 dakikanın ardından ilk pilot elenecek. son seansta, iki sürücünün kalacağı "pole" pozisyonu mücadelesine kadar yine 90 saniyede bir eleme yapılacak.
--- spoiler ---
daha ilk yarıştan cortlayan değişim olmuştur.
2016 avustralya grand prix'de özellikle 3.seansta error veren sistem yerden yere vuruldu.
bir sonraki yarışta eski sisteme dönülmesi konuşuldu. ancak daha sonra yepyeni bir sisteme geçilmek istendi. buna göre ilk 2 seans yeni sistemde olup, son seans eskisi gibi yani elemesiz olacaktı. fakat mclaren ve red bull'un bu geçici sistemi veto etmesi üzerine format askıda kaldı.
2016 bahreyn grand prix'de de yeni format şimdilik uygulanmaya devam edecek. ama tez elden değişmesi gerek.
Sıralama turlarını antrenmanlara çeviren sistem.

ayrıca adaletli bir eleme olmadığını düşünüyorum. kendisi için 90 saniye eleme süresi başlayan x pilotu 80 saniyede elemeden kurtulursa bir üst sıradaki y pilotuna 10 saniye zaman kalıyor . x pilotu 1 sıra kazandığı için tekrar 90 saniye hak kazanıyor.

temelde hatalı bir sistem
Hakkında Tiff Needell'in bir iki kelam konuştuğu hadise:
''Araçlar birbirlerini sollayamıyor,bktan sesler çıkarıyorlar,mühendisler sürücülerden daha önemli duruma gelmiş ve şu an bütün yaptıkları sıralamayı tartışmak.''
F1'in eski popülerliğini geri kazanması için getirilmiş olan sistem. Oldu mu? Hayır olmadı.
bu haftasonu koşulacak 2016 bahreyn grand prix 'nin ardından düzenlenecek toplantıyla son şeklinin verilmesi düşünülen değişikliktir.

avustralya’da yarışın hemen sonrasında yapılan toplantıda bernie ecclestone ve jean todt’un bulunmaması sebebiyle ilerleme kaydedilememişti. şimdi takım yetkilileri formula 1'in iki büyük devini aynı toplantıda buluşturup sıralama turlarıyla ilgili sorunları komple halletmenin peşindeler. bakalım bir sonuç çıkacak mı.
heyecan katacağız derken bir çuval inciri berbat ettikleri uygulama. yok mu bunun bütün çevrelerce kabul edilebilecek en hakkaniyetli şekli, şemali? değişim iyidir hoştur ancak sistemin dinamikleriyle oynamak da tehlikelidir.
iyice çıkmaza giren mevzudur.
sıralama turlarındaki değişiklik patlayınca eski sisteme dönme ihtimali tartışıldı ancak ecclestone ve jean todt bunu kabul etmeyince yeni bir sisteme karar verildi. buna göre "toplamalı" adı verilen yeni fikirde pilotlar her seansta iki hızlı tur atacaklar ve iki turun toplamına göre sıralanacaklar. söz konusu sistem daha önce 2005 formula 1 sezonunun ilk 6 yarışında denenip kaldırılmıştı.

bu sistem de hemen ertesi gün eleştirilmeye başladı. vettel açık açık boktan bir fikir bu derken, daniel ricciardo da sıralama dediğin, o pilotun en iyi turudur. iki tur olacaksa bu daya çok dayanıklılık yarışı gibi olur diyerek tepki gösterdi. diğer pilotların da durumdan memnun olmadığı söyleniyor. bakalım bir sonraki adım ne olacak.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri