2014 yılında geitirilen kurallar ile birlikte iyiden iyiye bataklığa doğru sürüklenmekte olan motor sporudur. saçma sapan kuralları getirmeleriyle yetinmeyip işin içinden çıkamadıkları için bu kuralları küçük düzenlemeler ile yeniden elle tutulur bir izlenim vermeye çalışmaları çok acizce ve yazık. bunun en son kanıtlarından bazıları ise daha fazla ses çıkarsın diye egzoza megafon tarzı bir sanayiden çıkma saçma sapan bir alet eklemeye çalışmaları veya yarış esnasında araç altından daha fazla kıvılcım çıksın diye aracın tabanını çelikten yapmaları gibi şeylerdir. böylesine bir sporda bu tür şeyler görmek oldukça üzüntü vermektedir.

acilen bir çok yönden müdahale edilip bir an önce geliştirilmesi gerekmektedir. bunlar kısaca değinecek olursam;
öncelikle formula 1 yönetimi ve işi elinde tutanlar kişiler f1 taraftarlarının söylediklerini dinlemeliler. f1 taraftarlarını dinleyerek bu beklentilerini karşılaması gerekir. taraftarlar bas bas bağırıyor, geçiş ve heyecan için drs veya çabucak ufalanan lastikler değil bunun yerine daha dengeli ve fazlasıyla değişmeyen kurallar ile bir kaç yıl devam edilmesini istiyoruz diye.

fabrika takımlarının ana rol oynadığı yarışlardan uzak durulmalı. herkes kazanan force india veya sauber görmek için can atarken her yarışı mercedes gibi takımların kazanması hiç hoş değil spor açısından.

bunun yanında aerodinamik tasarımlar biraz daha fazla serbest bırakılmalıdır. o kadar mühendis boş yere çabalayıp durmamalı. mühendisler yaratıcılıklarını konuşturmak için daha serbest olamalı ve sınırlayıcı kurallar ile elleri ve fikirleri kısıtlanmamalıdır. bu sınırlamanın fazla olması adrian newey gibi birinin tamamen olmasa da f1'de çalışmayı bırakmasına neden oldu. newey'in de dediği gibi 'artık ufacık ve pek bir getirisi olmayan şeylerle uğraşıyoruz bu hiç hoş değil' demesi her şeyi açıklar nitelikte.

sezon içi testlerin daha fazla olması ya da bu testlerin sadece büyük takımların kendilerini geliştirmesine olanak sağlamadan yapılması. testlerin yerine avrupa'daki yarış sayısı da arttırılmalıdır. bu nokta da bernie ecclestone'in eksikliği de ortaya çıkıyor. para kazanmak için asya'daki uzak yerlerde yarışlar düzenleneceğine bu uzak bölgelerdeki yarışlar az sayıda tutulup avrupa'da yarış sayısı fazlalığına önem verilmelidir. tüm takımlar avrupa merkezli olduğundan avrupa'da ne kadar çok yarış düzenlenirse tüm takımlar için bu fazlasıyla gelişim ve çekişme yönünden faydalı olacaktır.

başka bir nokta ise strateji ve bilinmezliği fazlasıyla arttırmak için yakıt ikmali kuralının tekrar geri getirilmesi oldukça işe yarayacaktır. daha bir çok alanda gelişim sağlanabilir. bu yönde gelişimler olduğu müddetçe formula 1 girdiği bu bataklıktan biraz olsun çıkabilir.
tümünü gör
ilgili galeri