Millet turbosundan 9-10 psi fazla alacağım diye greddy intercooler lara girişip bir de motoru forged piston, piston kolu hatta krankşaftına kadar revize ediyor. Bunun çok büyük bir iş bilmezlik olup tamamen sanayi reklamı etkisinde olan bir hareket olduğunu düşünüyorum. Forged pistonlar normal cast(döküm) pistonlara göre genleşme katsayıları çok çok daha düşüktür.
Dolayısıyla eğer siz normalde 200 hp veren bir motordan 600 hp almıyorsanız bu işleme girmek çok gereksizdir çünkü taktığınız forged pistonlara daha düşük beygirlerde istenilen sıcaklıklara ulaşamayacak ve verimli bir şekilde genleşemeyip güzel sızdırmazlık sağlamayacaktır.
Sekman veya motorun yağ yakması bu durumda küçümsenecek yan etkiler olup, 'piston slap' denilen bir olay meydana gelecektir. Bu pistonun iyi genleşememesinden kaynaklı, piston duvarlarının gömleklerle sert temasından dolayı korkunç hasara sebep olacaktır.

Derseniz ki ben zaten motorumu bored'layacaktım, o zaman eyvallah ama 1-2 bu da nereye kadar?

Çevremde sıklıkla duyduğum için belirtmek istedim, siz siz olun motorumu 3-5 döşeyeceğim diye hemen forged olayına girmeyin zaten doğru düzgün pist kullanımı olmadığı sürece inanılmaz gereksiz ve para tuzağı.

Haa ama sadece forged piston koluna ben de yürürüm ve tavsiye ederim çünkü onun genleşmesi yanma odalarında herhangi bir deformasyona yol açmaz. İlla ki o contayı söküp bu motora dalacağım diyorsanız böyle yapmanızı tavsiye ederim.


tümünü gör