2015'in başında yayınlanan bir habere göre Ford üretimde ağırlık tasarrufunu arttırmak ve daha dayanıklı parçaların kullanımını arttırmak üzere DowAksa şirketi ile yeni teknikler geliştirmek üzere anlaşmış durumda. Böylece karbon fiberin üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan Ford, otomobillerin ağırlıklarını düşürerek yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini aşağıya çekebilecek.

Peki bu DowAksa kimin nesi derseniz; The Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş'nin (Akkök Holding'e bağlı) 50/50 ortaklaşa kurdukları bir firma. Yalova'da karbon elyafı üreten fabrika 2012'den beri Ford ile beraber karbon fiber'in daha erişilebilir olması için çalışmalar yürütüyor.

Bence kompozit malzeme üretiminde Dünyadaki sayılı ülkelerden biri olmamızı sağlayan bu tür gelişmeler katma değeri yüksek ürün üretimini önemli ölçüde arttırıyor. İşin içine dev kimya liderlerinden biri ve Ford'un dahil olması ise ne kadar ciddi bir pozisyonda olduğumuzun kanıtı.
Ülkemizde bir şeylerin değişebileceğinin kanıtı olan haber. Ford gibi bir dev ile için kompozit malzeme üretmek kolay iş değil. Hem ülkemizdeki bilimum ihracat açığı için hem de istihdam için çok güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum.
otomotiv sektöründe kaydadeğer bir pozisyonumuz olduğunu gösteren gelişme. bir hyundai, kia veya alman markaları gibi öne çıkan bir üreticimiz yok ancak iştiraki konumunda büyük markalarla önemli anlaşmalarımız ve fasilitelerimiz var. ford'un türkiye'deki faaliyetlerini biliyoruz. potansiyelimizin ve iş gücümüzün farkındalar. böyle anlaşmaların umarım devamı gelir.
sayesinde bu topraklarda da kaliteli iş yapıldığını öğrendiğim başlık.
ülkemiz için elbette çok sevindirici bir haber. diğer taraftan baktığımızda da daha hafif araç üretilmesi her üreticinin haylidir, bunu mümkün kılmak harika bir iş. yakıt tüketimi denen baş belasından bir nebze kurtuluruz demek oluyor.
Oldukça güzel bir adımdır, metalurji ve malzeme mühendisi adayı olarak da ağzımın suları akmıştır. Adımlar atılsa da mezuniyet ile orada bir pozisyon bulabilsek keşkedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri