Ford ve Google'ın birlikte çalışarak üretecekleri sürücüsüz otomobildir. Böyle iki büyük firmanın adının bir arada geçmesi, insanı fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Bu işbirliğiyle Google, Ford'un üretim tecrübesinden faydalanarak bu alanda harcayacağı milyarlarca doları tasarruf ederek ar-ge'ye aktarabilecek. Öte yandan Ford ise, Google'ın hali hazırda üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobil yazılımına ulaşabilecek.

Ford yönetimi, "Birçok şirketle Ford Smart Mobility projesi kapsamında zaten çalışıyoruz. Gelecekteki planlarımızla ilgili ise bir açıklama yapmak, piyasa rekabeti açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Spekülasyonlar hakkında konuşmamız doğru olmaz." açıklamasında bulunmuştu. Ancak Ford'un gerek 2015'in başında Silikon Vadisi'ne giriş yapması gerek kapalı kapılar arkasında konuşulanlar her iki tarafında anlaşmaya çok yakın olduğunu söylüyor.

Ford'un sürücüsüz otomobil projesine yeni girmesine karşın sektördeki tecrübesiyle beraber Google'ın agresif politikası, rakiplerinin tüm planlarını alt-üst edeceğine benziyor.

Ford tarafı önceki haftalarda Kaliforniya sokaklarında test sürüşüne başlayacaklarının müjdesini vermişti. Google'ın ise, mevcut 50'den fazla test aracı Kaliforniya ve Teksas sokaklarını dolaşıyor.

Ortaklığın ilk olarak Vegas'ta düzenlenecek CES tüketici fuarında Ford tarafından açıklanması bekleniyor.
tümünü gör
ilgili galeri