Ford ve Google'ın birlikte çalışarak üretecekleri sürücüsüz otomobildir. Böyle iki büyük firmanın adının bir arada geçmesi, insanı fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Bu işbirliğiyle Google, Ford'un üretim tecrübesinden faydalanarak bu alanda harcayacağı milyarlarca doları tasarruf ederek ar-ge'ye aktarabilecek. Öte yandan Ford ise, Google'ın hali hazırda üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobil yazılımına ulaşabilecek.

Ford yönetimi, "Birçok şirketle Ford Smart Mobility projesi kapsamında zaten çalışıyoruz. Gelecekteki planlarımızla ilgili ise bir açıklama yapmak, piyasa rekabeti açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Spekülasyonlar hakkında konuşmamız doğru olmaz." açıklamasında bulunmuştu. Ancak Ford'un gerek 2015'in başında Silikon Vadisi'ne giriş yapması gerek kapalı kapılar arkasında konuşulanlar her iki tarafında anlaşmaya çok yakın olduğunu söylüyor.

Ford'un sürücüsüz otomobil projesine yeni girmesine karşın sektördeki tecrübesiyle beraber Google'ın agresif politikası, rakiplerinin tüm planlarını alt-üst edeceğine benziyor.

Ford tarafı önceki haftalarda Kaliforniya sokaklarında test sürüşüne başlayacaklarının müjdesini vermişti. Google'ın ise, mevcut 50'den fazla test aracı Kaliforniya ve Teksas sokaklarını dolaşıyor.

Ortaklığın ilk olarak Vegas'ta düzenlenecek CES tüketici fuarında Ford tarafından açıklanması bekleniyor.
toyota'nın sürücüsüz arabası, formula e'de sürücüsüz araçların yarışması gibi haberlerin arkasından gelen haberdir. Sanırım yakın zamanda bize bir ihtiyaç kalmayacak, tek hobimiz de elimizden alınmış olacak.
2009'dan bu yana tek başına çalışma yürüten google'ın ford'la ortak çalışma yürüteceği otomobil.
bu ay içerisinde california motorlu taşıtlar dairesi, araçta sürücü bulunması gerektiğini söylüyordu, belki de bununla ilgili bir manevradır kim bilir.
aynı kurum "acil durumda araca müdahale edebilecek bir insanın araç içerisinde bulunması gerekiyor" şeklinde bir açıklama yapmıştı. dolayısıyla insan faktörünü hiçbir zaman devre dışı bırakamazlar gibi geliyor bana. sadece insanın işini kolaylaştırabilirler.
Kendi kendine gezmesinin ne anlamı olduğunu çözemediğim otomobil.

Köpek mi arkadaşım bu gezsin diye dışarı çıkıyor?
uçaklardaki otomatik pilot sisteminin asfalt üzerindeki hali diyebiliriz sanırım. gerektiğinde araç gps'den aldığı sinyaller ve yol çizgilerine göre rotasını kendi belirleyecek, tabelaları ve trafik ışıklarını okuyarak davranış sergileyecek, gerektiğinde şoför müdahale edecek.
hadi en günahsızınız olarak ilk taşı ben atayım. ülkemizde işe yaramaz...
insan faktörünün kalkarak artık kurallara uygun bir şekilde trafiğin akabileceği umudumu tekrar canlandıran gelişme. bu kadar büyük bir anlaşmanın ardından artık bu teknolojinin geleceğimiz olduğu konusunda abd hükümeti de hem fikir olmuş gibi.

bu seneki detroit fuarında hükümet yetkilileri bu sektöre önümüzdeki 10 yıl için tam 4 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıklamış. yarı otomatik filan de değil tam otomatik için düğmeye basmışlar. heyecanla bekliyoruz efendim.
Yakında otomobil kullanmamıza engel olacak olan teknolojidir.

Herkes sürücüsüz otomobilin peşinde, biz kullanmayı sevenler ne olacak?
ilk kazasını yapmış araba. otobüsün duracağını hesaplamış ve yola çıkmış ama otobüs yavaşlamamış. adamlar cidden yapmış ya, kazası bile tıpki insanlarınkine benziyor. kaynak
otobüslerin durmadığını da hesaplarına dahil edeceklerini belirttikleri proje. bu projedeki insanlar herhalde çok saf ya, herkesin kurallara uygun filan gittiğini düşünüyorlardı herhalde. gerçek dünya bambaşka dostum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri